Sanayi 4.0 teknolojik çevrimi: Türkiye üzerine bir değerlendirme
Industry 4.0 technological cycle: An evaluation on Turkey
- Tez No: 713257
- Danışmanlar: PROF. DR. RENAN FUNDA BARBAROS ÖZAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 191
Özet
Sanayi 4.0; verimlilik artışına ek olarak yüksek katma değer yaratan, mevcut değer zincirlerini dönüştüren ve nitelikli emeğe duyulan ihtiyacı yükselten bir süreçtir. Gelişmiş ekonomilerden birisi olmayı arzulayan Türkiye için, uluslararası ölçekteki gelişmeleri izlemek ve öncü ekonomiler arasında yer almak ulaşılması gereken bir hedeftir. İleri teknolojiler ve yenilikçiliğin çekirdeğini oluşturduğu, Sanayi 4.0'ın Türkiye sanayisinin dönüşümü için bir çıpa olacağına inanılması da bu vizyonun doğal bir sonucudur. Bu anlayış çerçevesinde, Sanayi 4.0 yaklaşımıyla sürdürülebilir rekabet avantajı ve bunun istikrarlı bir şekilde arttırılması hedeflenmelidir. Buna ek olarak, nihai hedefin Türk sanayisinin katma değeri yüksek üretim yapması ve üretim zincirinden daha fazla pay alması olmalıdır. Bu anlayışla, Sanayi 4.0'ın beraberinde getirdiği fırsatları analiz etmek, Türkiye sanayisinin potansiyelini ortaya koymak ve bu dönüşüm sürecinin gerektirdiği ihtiyaçları belirleyebilmek için bu çalışmayı başlattık. Tezimizde Sanayi 4.0 teknolojik çevrimi kapsamında Türkiye ekonomisinin değerlendirilmesi tarihsel inceleme ve sektörel bakış ile analiz edilmektedir.
Özet (Çeviri)
The Industry 4.0 projesi,beyond the increase in productivity, emerges as a situation with higher added value, building is on own financial ecosystem, transforming the established value chains,and beyinde this, achieving a higher levent in the need for qualified labor. For Turkey, which aspires to be öne of the developed economies, it is a goal to be achieved to folklor the developments on an international scale and to be among the leading economies.Believing that industry 4.0,of which advanced technologies and innovation are the core, Will be an avalanche for the transformation of the Turkish industry is a natural result of this vision. Within the franework of this understanding, sustainable competitive advantage and is steady increase should be Ahmed with the Industry 4.0 approach.In addition, the ultimate goal should be for the Turkish indistry to have a high added value and a larger share in the production chain. With this understanding, we started this study in order to analzye the opportunities brought by Industry 4.0, to reveal the patential of the Turkish industry and to identify the needs required by this transformation process.Our thesis assessment of Turkey's economy operate within the industry 4.0 technological cycle analysis with historical analysis and industry insights.