Şanlıurfa'da yetiştirilen bazı incir çeşitleri ile değişikkökenli incirlerin toprakta bulunan besinmaddelerinden yararlanma durumlarının belirlenmesi
The usage of the nutritional minerals of the soil of some figvarieties and different origins grown in Şanliurfa
- Tez No: 713258
- Danışmanlar: PROF. DR. BEKİR EROL AK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu çalışma 2019/2020 yıllarında Harran Üniversitesi Osmanbey Kampüsünde bulunan incir çeşitlerinden; Keten Gömleği, Urfa siyahı, Bursa siyahı, Halebi, Sarı zeybek, Mor Güz, Yeşil Güz çeşitleri üzerine yapılmıştır. Yaprak örnekleri 5 Ağustos 2019 tarihinde sürgünlerin ortasından alınarak, bazı bitki besin elementlerinin analizleri için Gaziantep Araştırma Enstitüsünde akredite olmuş laboratuvarlarında yapılmıştır. Bu çalışmada değişik incir çeşitlerinin topraktaki besin maddelerinden yararlanma durumları ortaya konmuştur. Elde edilen sonuçlara göre; topraktaki bazı besin elementi kapsamlarına bakıldığında ortalama fosfor, çinko, mangan miktarının düşük demir miktarının ise fazla olduğu görülmüştür. Toprağın pH'ı hafif alkali, killi-tınlı, tuzlu ve organik kapsamı bakımından az olduğu tespit edilmiştir. Yapılan yaprak analizleri sonuçları değerlendirildiğinde: Besin elementlerinden fosfor, azot, potasyum, magnezyum, kalsiyum, mangan ve çinkonun referans değerleri aralığında olduğu; demirin referans değerlerinin altında olduğu, bakırın ise referans değerlerinin üstünde olduğu yapılan analizler sonucunda belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study is among the fig varieties found in Harran University Osmanbey Campus in 2019/2020; Keten Gömleği, Urfa siyahı, Bursa siyahı, Halebi, Sarı zeybek, Mor Güz, Yeşil Güz Leaf samples were taken from the middle of the shoots at August 5, 2019, and were carried out in laboratories accredited at Gaziantep Research Institute for the analysis of some plant nutrients. In this study, the utilization of different fig varieties from the nutrients in the soil was revealed. According to the results obtained; Looking at some nutrient content in the soil, it was seen that the average amount of phosphorus, zinc, manganese was low and the amount of iron was high. It has been determined that the pH of the soil is slightly alkaline, clayey-loamy, salty and low in terms of organic content. When the results of the leaf analysis are evaluated: Phosphorus, Nitrogen, potassium, magnesium, calcium, manganese and zinc are in the range of reference values; As a result of the analysis, it is seen the iron are below the reference values and that copper is above the reference values.