Doğum sonuçlarını öngörmede bishop skoru ile intrapartum ultrason skoru'nun karşılaştırılması
Comparison of bishop score and intrapartum ultrasound score in prediction of birth results
- Tez No: 713283
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİL GÜRSOY PALA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İzmir Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Amaç: Düşük Bishop skorlu gebelerde intrapartum ultrasonografi uygulaması ile doğum sonuçlarını öngörme, elde edilen verilerin mevcut yöntem olan Bishop skorlaması ile karşılaştırılması amaçlandı. Materyal ve Metod: SBÜ Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği doğumhanesine 8.7.2020-8.1.2022 tarihleri arasında doğum indüksiyonu için interne edilen 34-41.gestasyonel haftayı tamamlamış Bishop skoru ≤ 5 baş geliş tekil gebeliği olan 100 gönüllü çalışmaya dahil edilmiştir. Çalışmamızda gebeler ilerleme açısı, orta-hat açısı, posterior servikal açı, serviksin uzunluğu ve elastografisi değişkenlerinin ölçülmesiyle belirlediğimiz İntrapartum Ultrason Skoru ve geleneksel olarak kullanılan Bishop skoru ile değerlendirildi. Doğum yöntemi ve tahmini doğum zamanını öngörme açısından her iki skorlama sistemi karşılaştırıldı. Bulgular: Çalışmaya toplam 100 gebe(61 nullipar, 39 multipar) dahil edildi. Bir gebe eklampsi prodrom bulguları tariflemesi üzerine acil sezaryene alındı. Doksan dokuz gebenin 58'i aktif doğum fazına geçti. 50 gebe vajinal doğum yaparken, 8 gebe sezaryene alındı. Sezaryenlerin 4'ü fetal distres, 2'si ilerlemeyen eylem ve 2'si de baş-pelvis uyumsuzluğu nedeniyle olduğu görüldü. Aktif doğum fazına geçemeyen ve sezaryen endikasyonu alan 41 gebenin 18'i ilerlemeyen eylem, 8'i baş-pelvis uygunsuzluğu nedeniyle sezaryen olurken,15'inde fetal distres gelişti. ROC eğrisi sonucunda hesaplanan eğri altında kalan alan Bishop skoruna kıyasla (AUC=0,55, p=0.34) İntrapartum Ultrason Skoru'nda(AUC=0,62, p =0.03) daha yüksek saptandı. ROC eğrisinden faydalanarak sınır değeri her değişken için hesaplanmış olup bu değerler sırası ile ilerleme açısı için 132,5 derece, servikal uzunluk için 19,5 mm, orta-hat açısı için 102 derece, posterior servikal açı için 126,5 derece değerleri; doğum yöntemini öngörme açısından sınır değerleri olarak saptandı. İntrapartum Ultrason Skoru ≥7 olan gebeler, skoru
Özet (Çeviri)
Objective: We aimed to predict birth method with Intrapartum Ultrasonography application in patients with low Bishop score, and to compare the obtained data with the current method. Materials and Methods: One hundred volunteers with a singleton pregnancy with a Bishop score of ≤ 5 who completed 34-41 weeks of gestation and were interned for labor induction between 8.7.2020 and 8.1.2022, were included in the delivery room of the Heatlh Science University Tepecik Education and Research Hospital. In our study, patients were evaluated with Intrapartum Ultrasound Score(which determined by measuring angle of progression, mid-line angle, posterior cervical angle, length and elastography of the cervix), and the traditionally used Bishop score. Both scoring systems were compared in terms of predicting birth method and estimated time of delivery. Results: A total of 100 pregnant women(61 nulliparous, 39 multiparas) were included in the study. One patient had emergency cesarean section after describing eclampsia prodrome findings. Fifty-eight of 99 pregnant women entered active labor phase. While 50 pregnant women had vaginal deliveries, 8 women required cesarean delivery, 4 of them due to fetal distress, 2 due to failure to progress and 2 due to cephalo-pelvic disproportion. Of the 41 pregnant women who could not enter to the active delivery stage and received cesarean indication, 18 had failure to progress, 8 had cesarean section due to cephalo-pelvic disproportion, and 15 had fetal distress. The area under the curve calculated as a result of the ROC curve was found to be higher in Intrapartum Ultrasound Score(AUC=0.62, p=0.03) compared to Bishop's Score(AUC=0.55, p=0.34). Using the ROC Curve, the cut-off value was calculated for each parameter, and these values were 132,5 degree for the progression angle, 19,5 mm for the cervical length, 102 degree for the mid-line angle, and 126,5 degree for the posterior cervical angle. It is found that women with an IU Score ≥7 have delivery in a shorter time than those with a Score