Termde vajinal doğum için hospitalize edilen hastalarda plazmada insulin like growth factor binding protein-1'in vajinal doğumu öngörmede etkisinin araştırılması, ultrasonik veriler ve bishop skoru ile karşılaştırılması
Researching the effect of insulin like growth factor binding protein-1 in plasma in prediction of vaginal delivery in patients hospitalized for vaginal delivery at the term, comparison with ultrasonic data and bishop score
- Tez No: 798374
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DENİZ ŞİMŞEK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Amaç: Çalışmamızda term gebelerde Plazma Insulin-Like Growth Factor Binding Protein-1'in vajinal doğumu öngörmede etkisinin araştırılmasını yapmak ve bunun ultrasonografik veriler ve BISHOP skoru ile karşılaştırılmasını yaparak vajinal doğumu öngörmesinde bir biyomarker olarak kullanılabilirliğini değerlendirmek amaçlanmıştır. Gereç ve yöntemler: Prospektif Kohort çalışma 23/02/2023-23/08/2023 tarihleri arasında S.B.Ü Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesinde tek merkezli olarak yürütüldü. Hastanemiz doğumhane servisine yatışı yapılan nullipar ve term olup çalışmaya dahil edilen gebelere yapılan işlem hakkında bilgi verildi ve onmaları alındı. Çalışmaya doğumhane servisine yatışı yapılan membranı intakt olan, nullipar, term, tekil gebelikte olan, 4 cm'den daha fazla servikal açıklığı olmayıp ek hastalığı olmayan gebeler dahil edildi. Çalışmaya dahil edilmeyen gebeler de; gönüllü olmayan gebeler, çoğul gebeliği olan, daha önce 20 hafta üstünde doğum yapmış olan, baş prezantasyonunda olmayan, membranı intakt olmayan gebeler olarak belirlendi. Bu kriterler uygulanarak başlangıçta çalışmaya 148 gebe dahil edildi, ancak elde olmayan sebeplerden dolayı 8 hastanın plazması çalışılamadı ve 140 hasta çalışmaya dahil edildi. Çalışma grubu sancı sebebi ile hastanemize başvurup doğumhaneye yatışı yapılan gebeler olarak belirlendi. Doğumhaneye yatışı yapılan gebelerin haftaları, klinik özellikleri, servikal muayene sonuçları (servikal efasmanı, dilatasyon, pozisyon, kıvamı), fetal baş seviyesi dijital muayene ile kaydedildi. Transvajinal ultrason ile servikal açı ve servikal uzunluk ölçümleri yapıldı. İlk yatışlarındaki NST kontraksiyon sayıları ve Montevideoları, vücut kitle indeksleri (VKİ), özgeçmiş, soy geçmiş verileri, menstrüel hikayeleri, detaylı fizik ve pelvik muayene verileri, ultrasonografik sonuçları kaydedildi. Obstetrik ultrason ile hesaplanan amniyon mayi ölçümleri ve tahmini fetal ağırlık ölçümleri not edildi. Eğer doğum esnasında komplikasyon geliştiyse doğum komplikasyonları not edildi. Her bir gebeden alınan kan örnekleri plazmada INSULIN LIKE GROWTH FACTOR BINDING PROTEIN-1 çalışıldı ve vajinal servikal uzunluk, servikal açı, Bishop skoru ile vajinal doğumu öngörmek amacıyla istatistiksel yöntemler ile karşılaştırıldı. Bulgular: IGFBP-1 değerinin doğumhane servisine yatışı yapılan term nullipar gebelerde incelendiğinde, IGFBP-1 seviyesi vajinal doğum grubunda 9,71 (4,1- 27,3) ve sezaryen grubunda 9,51 (3,4-13,4) olup iki grup arasında istatistiksel anlamlı fark bulundu. (p=0,040). IGFBP-1 seviyesi ≤ 24 saatte grubunda 9,72 (3,6- 27,3) ve sezaryen grubunda 9,46 (3,4-13,4) olup iki grup arasında istatistiksel anlamlı fark bulundu (p=0,013). IGFBP-1 seviyesinin vajinal doğumu öngörmesindeki rolünü değerlendirmesinde; IGFBP-1'in 8,64 cut-off değeri ile %81,2 sensitivite, %36,4 spesifite ile vajinal doğumu istatistiksel anlamlı olarak öngördüğü saptandı (p=0,04, AUC=0,602). Diğer parametrelerden uteroservikal açının 117 cut-off değeri ile %49,4 sensitivite, %70,9 spesifite ile vajinal doğumu istatistiksel anlamlı olarak öngördüğü saptandı (p=0,008, AUC=0,633).
Özet (Çeviri)
Objective: In our study, it was aimed to investigate the effect of Plasma Insulin-Like Growth Factor Binding Protein-1 in predicting vaginal delivery in term pregnant women and to evaluate its usability as a biomarker in predicting vaginal delivery by comparing it with ultrasonographic data and BISHOP score. Materials and methods: This Prospective Cohort study was conducted between 23/02/2023-23/08/2023 in a single center at S.B.Ü Bursa Yüksek İhtisas Training and Research Hospital. The nulliparous and term pregnant women who were admitted to the delivery room of our hospital and included in the study were informed about the procedure and their consent was obtained. Pregnant women with intact membranes, nulliparous, term, singleton pregnancy, who did not have a cervical dilation of more than 4 cm, and who were admitted to the delivery room and had no additional disease were included in the study. Pregnant women who were not included in the study; non-voluntary pregnant women were determined as pregnant women with multiple pregnancies, who gave birth over 20 weeks before, who were not in head presentation, and whose membranes were not intact. By applying these criteria, 148 pregnant women were included in the study at the beginning, but the plasma of 8 patients could not be studied due to reasons beyond the control and 140 patients were included in the study. The study group was determined as pregnant women who applied to our hospital due to pain and were admitted to the delivery room. Weeks, clinical features, cervical examination results (cervical effacement, dilatation, position, consistency), fetal head level of the pregnant women admitted to the delivery room were recorded by digital examination. Cervical angle and cervical length were measured by transvaginal ultrasound. NST contraction numbers and Montevideo, body mass indexes (BMI), personal and family history data, menstrual histories, detailed physical and pelvic examination data, and ultrasonographic results were recorded at their first hospitalization. Amniotic fluid measurements calculated by obstetric ultrasound and estimated fetal weight measurements were noted. If complications developed during delivery, delivery complications were noted. INSULIN LIKE GROWTH FACTOR BINDING PROTEIN-1 was studied in the plasma of blood samples taken from each pregnant woman and compared with statistical methods to predict vaginal delivery with vaginal cervical length, cervical angle, Bishop score. Results: When the IGFBP-1 value was examined in term nulliparous pregnant women admitted to the delivery room, ILGFBP-1 level was 9.71 (4.1-27.3) in the vaginal delivery group and 9.51 (3.4-13.4) in the cesarean section group. Statistically significant difference was found between them. (p=0.040). The ILGFBP-1 level was 9.72 (3.6-27.3) in the ≤24-hour group and 9.46 (3.4-13.4) in the cesarean section group, and a statistically significant difference was found between the two groups (p=0.013). In evaluating the role of ILGFBP-1 level in predicting vaginal delivery; It was found that ILGFBP-1 with a cut-off value of 8.64, a sensitivity of 81.2% and a specificity of 36.4%, predicted vaginal delivery with statistical significance (p=0.04, AUC=0.602). Among other parameters, it was determined that uterocervical angle predicted vaginal delivery with a cut-off value of 117 with a sensitivity of 49.4% and a specificity of 70.9% (p=0.008, AUC=0.633).