Tonsillektomi ve/veya adenoidektomi cerrahisi yapılan çocuklarda vitamin D düzeyi ile postoperatif deliryum arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between vitamin D levels and emergence delirium in children undergoing tonsillectomy and/or adenoidectomy surgery
- Tez No: 713323
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SİNAN YILMAZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Giriş ve Amaç: Tonsillektomi ve adenoidektomi, pediatrik yaş grubunda en sık uygulanan günübirlik cerrahi işlemdir. Postoperatif dönemde deliryum sık görülmektedir. Pediatrik postoperatif deliryum etiyolojisinde birçok etken belirtilmesine rağmen, kesin neden henüz belli değildir. D vitamini, temelde kemik, kalsiyum ve fosfor metabolizması üzerine etkileri olan steroid yapıda bir hormondur. Son yıllarda yapılan çalışmalarda, vitamin D reseptörlerinin birçok doku ve hücrelerde bulunduğunun ortaya çıkmasıyla, immünmodülasyon ve nöroprotektif fonksiyonları olduğu belirtilmektedir. Erişkin hasta popülasyonunda vitamin D düzeyi ile postoperatif deliryumu inceleyen çalışmalar bulunmasına rağmen pediatrik yaş grubunda, vitamin D düzeyi ile postoperatif deliryumu değerlendiren çalışma bulunmamaktadır. Bu çalışmada tonsillektomi ve/veya adenoidektomi cerrahisi yapılan çocuklarda vitamin D düzeyi ile postoperatif deliryum arasındaki ilişkiyi değerlendirmek amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Genel anestezi altında adenoidektomi ve/veya tonsillletomi cerrahisi uygulanan 2-10 yaş arası, ASA I-II, 97 çocuk çalışmaya dahil edildi. Preoperatif hasta hazırlama odasında, hastaların demografik verileri (yaş, kilo, boy ve komorbid hastalık) kayıt edildi. M-YPAS ölçeği ile anksiyete değerlendirmesi yapıldı. Hastalar, cerrahi işlem için operasyon odasına alındı. Standart monitorizasyon sağlanarak genel anestezi uygulandı. Anestezi altında, serum 25(OH)D ve 1,25(OH)2D3 düzeyi tayini için kan örneği alındı. Cerrahi işlem sonrası hastalar uyandırılarak derlenme odasına alındı. Postoperatif derlenme ünitesinde hastalar, 10 dk aralıklarla PAED ölçeği kullanılarak deliryum ve FLACC ölçeği kullanılarak ağrı yönünden değerlendirildi. Çalışmamızda olgular gruplanırken, 25(OH)D düzeyine bakıldı. Serum 25(OH)D düzeyi 0.05).
Özet (Çeviri)
Introduction: Tonsillectomy and adenoidectomy are the most frequently performed outpatient surgical procedures in the pediatric age group. Delirium is common in the postoperative period. Although many factors have been identified in the etiology of pediatric emergence delirium, the exact cause is not yet clear. Vitamin D is a steroid hormone that has effects on bone, calcium and phosphorus metabolism. In recent studies, it is stated that vitamin D receptors are found in many tissues and cells, and they have immunomodulation and neuroprotective functions. Although there are studies examining vitamin D level and postoperative delirium in the adult patient population, there is no study evaluating vitamin D level and postoperative delirium in the pediatric age group. In this study, it was aimed to evaluate the relationship between vitamin D level and postoperative delirium in children who underwent tonsillectomy and/or adenoidectomy surgery. Materials and Methods: 97 children aged 2-10 years, ASA I-II, who underwent adenoidectomy and/or tonsillletomy surgery under general anesthesia were included in the study. Demographic data (age, weight, height and comorbid disease) of the patients were recorded in the preoperative patient preparation room. Anxiety was evaluated with the M-YPAS scale. The patients were taken to the operating room for the surgical procedure. General anesthesia was administered with standard monitoring. Under anesthesia, blood samples were taken for the determination of serum 25(OH)D and 1,25(OH)2D3 levels. After the surgical procedure, the patients were awakened and taken to the recovery room. In the postoperative recovery unit, patients were evaluated for delirium with the PAED scale and pain with the FLACC scale at 10 minute intervals. In our study, the cases were grouped according to 25(OH)D levels. Cases with serum 25(OH)D levels 0.05).