The study of a needs analysis on technological tools: A checklist for English language teachers
Teknolojik araçlar üzerine bir ihtiyaç analizi çalışması: İngilizce öğretmenleri için bir kontrol listesi
- Tez No: 713324
- Danışmanlar: PROF. DR. CEM BALÇIKANLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Teknoloji birçok sektörde olduğu gibi eğitimde de gelişen çağ ile birlikte aktif bir şekilde kullanılmaktadır. Teknoloji kullanımını ve dijital okur-yazarlığı da içeren 21. Yüzyıl becerilerinin eğitimde ön planda tutulmasıyla, dil eğitiminde de web 2.0 araçları başta olmak üzere çeşitli teknolojiler kullanılmaktadır. Literatürde teknolojinin dil eğitimini nasıl etkilediği, öğrenci-öğretmen tutum ve görüşleri, örnek uygulamalar gibi alanlarda zengin yayınlar bulunmaktadır ancak teknoloji entegrasyonun değerlendirmesinin yapılması hususunda ilgili literatür yoksunluk çekmektedir. Bu çalışma, entegre edilecek teknolojileri seçerken dil öğretmenlerinin ihtiyaçlarını belirlemek ve teknolojinin değerlendirmesi yapılmadan dil sınıflarına entegrasyonunun uygun ve etkili olmadığının bilincini oluşturmak amacıyla yapılmıştır. İhtiyaç analizine dahil olan 30 İngilizce öğretmeni vardı ve analiz, teknolojilere yönelik eleştirel yaklaşım eksikliğiyle sonuçlandı. İhtiyaç analizi web tabanlı bir anket aracılığıyla gerçekleştirilmiş ve katılımcıların cevapları içerik analizi prosedürleri kullanılarak yorumlanmıştır. Bu noktada, yabancı dil öğretmenlerine etkili teknoloji entegrasyonuna uygun olarak destek sağlanması gerekliydi. Bu ihtiyacı karşılamak için çalışmanın entelektüel çıktısı olarak yabancı dil öğretmenlerinin sınıflarında teknolojik bir araç kullanmadan önce, o aracın değerlendirmesini yapabilmeleri için bir kontrol listesi sunulmuştur. Bu kontrol listesinden İngilizce öğretmenleri başta olmak üzere, tüm yabancı dil eğitimi veren öğretmenlerin faydalanması ile dil eğitiminde teknoloji kullanımının etkili bir hale gelmesine fayda sağlanması amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Technology is actively used in education, as in many sectors, with the developing age. Along with prioritizing 21st century skills which include technology use and digital literacy in education, various technologies, especially web 2.0 tools, have started to be commonly used in language education. In the literature, there are rich publications on how technology affects language education, student-teacher attitudes and opinions, sample applications, but a lack of literature on the evaluation of technology integration exists. This study was carried out to identify the needs of language teachers when choosing technologies to integrate and in order to raise awareness that the integration of technology into language classes was not appropriate and effective without an evaluation of technologies. There were 30 English teachers involving in the needs analysis and the analysis resulted in their lack of critical approach towards technologies. The needs analysis was actualized through a web-based survey and the answers of the participants were interpreted by using content anlaysis procedures. At this point, it was to provide support in accordance with effective technology integration to foreign language teachers. To meet this need, for the intellectual output, a checklist was offered for foreign language teachers to evaluate a technological tool before using it in their classrooms. It was aimed to make the best of technology in language education by getting all foreign language teachers, especially English teachers, make use of this checklist.