Müzik öğretmeni adaylarının çokkültürlü eğitime yönelik tutumları
Attitudes of music teacher candidates towards multicultural education
  1. Tez No: 713326
  2. Yazar: ONUR KAHVECİOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA AYDIN ATALAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bilindiği gibi ülkemizin jeopolitik konumu, geçmişten günümüze birçok ülkeyle yakından ilişki kurulmasında önemli bir etken olmuştur. Gerek Orta Doğu'da yaşanan gelişmeler, gerekse Orta Asya Türk Cumhuriyetlerinden ülkemize gelen göçmenler, ülkemizde çokkültürlülüğü beslemiş ve kültürel çeşitliliği genişletmiştir. Bu kültürel çeşitlilikte sağlıklı bir sosyal toplum oluşturmak ve toplumsal uyumun sağlanması için çokkültürlü eğitimin rolü önemlidir. Burada asıl role sahip olanlar ise, çokkültürlü sınıflarda eğitim veren öğretmenlerdir. Öğretmenlerin çokkültürlü eğitime yönelik tutumlarını konu alan birçok araştırmaya ulaşılmıştır. Fakat müzik öğretmeni adaylarının çokkültürlü eğitime yönelik tutumlarını belirlemeyi amaçlayan kapsamlı bir araştırmaya rastlanmamıştır. Öğrencilere kültürel farklılıklara ve birlikte yaşama kültürüne dair davranışlar edindirmesi beklenilen müzik öğretmeni adaylarının, çokkültürlülüğe ve çokkültürlü eğitime yönelik tutumlarını saptamak önemlidir. Bu araştırmada müzik öğretmeni adaylarının çokkültürlü eğitime yönelik tutumlarını incelemek amaçlanmaktadır. Ayrıca bu araştırma, müzik öğretmeni adaylarının farklı kültürler yönünden eksiklerini saptaması ve gelecekte müzik eğitimi alanındaki öğretmen yetiştirme programlarına getirilecek düzenlemelere ve iyileştirmelere katkı sağlayabilecek olması açısından önemlidir. Bu araştırma, 2020-2021 eğitim-öğretim yılında, Türkiye'de araştırma örneklemine alınan üniversitelerin, eğitim fakültesi müzik öğretmenliği bölümünde öğrenim gören ve araştırmaya gönüllü olarak katılan öğretmen adayları ile sınırlıdır.
Özet (Çeviri)
The geopolitical position of our country, as it is known, has been an important factor in building close relations with many countries from the past to the present. Both the developments in the Middle East and the migrants from the Turkish Republics of Central Asia have nurtured multiculturalism and expanded cultural diversity in our country. The role of multicultural education is important for building a healthy social society and ensuring societal cohesion in this cultural diversity. It is the teachers who teach in multicultural classrooms. Many studies have been reached on the attitudes of teachers towards multicultural education. But there has been no extensive research aimed at identifying the attitudes of music teacher candidates towards multicultural education. It is important to identify the attitudes of music teacher applicants towards multiculturalism and multicultural education, which are expected to give students behaviors regarding cultural differences and culture of coexistence. This research aims to examine the attitudes of music teacher candidates towards multicultural education. Furthermore, this research is important to determine the shortcomings of music teacher candidates in different cultures and to contribute to future arrangements and improvements to teacher training programs in the field of music education. This research is limited to prospective teachers in the 2020-2021 school year who are studying in the music teaching department of the education faculty and volunteering to study in the research sample of the universities in Turkey.