Investigation of obesogenic effects of hexachlorobenzene, DDT and P,P-DDDE in male rat model
Hekzaklorobenzen, DDT ve P,P-DDE'nin obesogenik etkilerinin erkek sıçan modelinde araştırılması
- Tez No: 713362
- Danışmanlar: PROF. DR. BAYRAM YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoloji, Physiology
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Obezite önemli bir global halk sağlığı problemidir. Bazı çevresel kimyasal kirleticilerin obezogenik etkiler gösterdiği konusunda çalışmalar yayınlanmıştır. Peroksizom proliferatör aktive edici reseptör gama (PPARγ) adipogenez sürecinde; uncoupling protein-1 (UCP-1) genleri de enerji metabolizmasında rol oynar. Hem PPARγ hem de UCP-1'in beyaz yağ doku (BYD) ve kahverengi yağ dokudaki (KYD) ifadeleri bu bakımdan önemlidir. Bu çalışmada, hekzaklorobenzen (HKB), diklorodifeniltrikloroetan (DDT) ve diklorodifenildikloroetilen (DDE)'nin obezogenik etkilerinin araştırılması amaçlandı. Ayrıca, serum luteinize edici hormon (LH), folikül stimülan hormon (FSH) ve testosterone değerleri ile testis histolojisi de incelendi. Otuz iki erişkin erkek Sprague-Dawley sıçan randomize olarak dört gruba ayrıldı: Kontrol, HKB, DDT ve DDE. Hayvanlara oral gavaj yoluyla iki günde bir olmak üzere, beş hafta boyunca mısırözü yağında çözülmüş organoklorlu pestisitler (OKP) 5mg/kg dozunda uygulandı. Kontrol grubundaki sıçanlara sadece taşıt solüsyonu uygulandı. Deney süresi boyunca hayvanların vücut ağırlıkları takip edildi. Deneylerin sonunda hayvanlar dekapite edildi ve BYD ve KYD örneklerinde PPARγ ve UCP1 seviyeleri incelendi. Testis dokusu histolojik inceleme için diseke edildi. Serum örnekleri LH, FSH, testosterone, trigliserit ve total kolesterol seviyelerini analiz etmek için toplandı. Deney süresince gruplar arası vücüt ağırlıklarında anlamlı değişiklik gözlenmedi. Serum kolesterol ve trigliserit düzeyleri gruplar arasında farklılık göstermedi.
Özet (Çeviri)
Obesity continues to be a global public health problem. Recent studies reported that some environmental pollutants may have obesogenic effects. Peroxisome proliferator activating receptor gamma (Pparγ) and uncoupling protein-1 (UCP1) genes play roles in adipogenesis. Their expression in white adipose tissue (WAT) and brown adipose tissue (BAT) is of importance. In the present study, we aimed to investigate obesogenic effects of dichlorodiphenyltrichloroethane (DDT), hexachlorobenzene (HCB) and dichlorodiphenyldichloroethylene (DDE). Secondly, we aimed to investigate the serum sex hormones (luteinizing hormone (LH), follicle-stimulating hormone (FSH) and testosterone), as well as testicular histology. Thirty-two adult male Sprague-Dawley rats were randomly divided into four groups: control, HCB, DDT and DDE. Organochlorine pesticides (OCPs; 5mg/kg) dissolved in corn oil were administered to the animals by oral gavage every other day for five weeks. Controls received vehicle alone. The body weights of the animals were monitored throughout the experiments. At the end, the animals were decapitated, BAT and WAT samples were collected to analyse Pparγ and UCP1 levels. Testes were dissected out for histological examination. Serum samples were collected to measure levels of LH, FSH, testosterone and serum cholesterol and triglyceride levels. Body weights of the animals did not significantly change among the groups. Serum cholesterol and triglyceride were similar.