Flubendiamide etken maddeli yeni nesil insektisitin farklı sıcaklıklarda Gammarus pulex'teki nörotoksik etkisinin belirlenmesi
Determination of neurotoxic effect of new generation insecticide with flubendiamide active ingredient in Gammarus pulex at different
- Tez No: 713386
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN SERDAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Munzur Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 43
Özet
Bu çalışmada, yeni nesil Flubendiamide etken maddeli insektisitin hedef dışı sucul bir organizma olan Gammarus pulex (L., 1758)'teki nörotoksitesinin sıcaklıkla değişiminin belirlenmesi amaçlanmıştır. Öncelikle G. pulex organizmalarının belirlenen (16, 18 ve 20 °C) sıcaklıklardaki flubendiamide etken maddeli insektisite olan akut toksisite değerlerinden 96 saat süredeki LC50 değerleri probit analizi ile belirlenmiştir. Flubendiamide etken maddeli insektisitin 16, 18 ve 20 °C sıcaklıktaki LC50 değerleri sırasıyla 256,83 ± 19,59 µgL-1, 169,38 ± 34,17 µgL-1 ve 155,84 ± 17,22 µgL-1 olarak belirlenmiştir. Test organizmasının artan sıcaklıkla flubendiamide etken maddeli pestisite olan akut toksisite hassasiyeti de artmıştır. Her bir sıcaklıklığa ait flubendiamide pestisitinin G. pulex'teki LC50 değerlerinin ortalamasının 1/20, 1/10 ve 1/5 oranında sublethal konsantrasyonlar belirlenmiştir. G. pulex organizmaları belirlenen söz konusu sublethal konsatrasyonlara 96 saat süreyle maruz bırakılmıştır. Kontrol grubu dahil 10 grupta her sıcaklık için asetilkolinesteraz (AChE) enzim aktivitelerindeki değişimler ELISA kitleri kullanılarak belirlenmiştir. Elde edilen bulgulara göre, tüm gruplarda konsantrasyon arttıkça AChE enzin aktivitesinin inhibe edildiği tespit edilmiştir (p˂0,05). Aynı sıcaklıktaki 24 ve 96. Saatler arasındaki maruziyet süresi istatistiksel açıdan önemsiz olduğu belirlenmiştir (p˃0,05). Sıcaklık artışına bağlı olarak flubendiamide etken maddeli pestisitin test organizması üzerinde AChE enzim aktiviteisini inhibe değerinin arttığı tespit edilmiştir. Flubendiamide insektisitine karşı farklı sıcaklıklarda G. pulex' te AChE enzim aktivitelerinde meydana gelen değişikliklere bakıldığında yararlı biyobelirteç olarak kullanılabileceği kanaatine varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to determine the neurotoxicity of a new generation Flubendiamide active ingredient insecticide in Gammarus pulex (L., 1758), a non-target aquatic organism, with temperature. First of all, the LC50 values of G. pulex organisms at the determined temperatures (16, 18 and 20 °C), which is an insecticide with active ingredient flubendiamide, were determined by probit analysis. The LC50 values of the flubendiamide active ingredient insecticide at 16, 18 and 20 °C were determined as 256.83 ± 19.59 µgL-1, 169.38 ± 34.17 µgL-1 and 155.84 ± 17.22 µgL-1, respectively. The acute toxicity sensitivity of the test organism to the pesticide with flubendiamide increased with increasing temperature. Sublethal concentrations were determined at 1/20, 1/10 and 1/5 of the mean LC50 values of flubendiamide pesticide for each temperature in G. pulex. Test organisms were exposed to the determined sublethal concentrations for 96 hours. Changes in acetylcholinesterase (AChE) enzyme activities were determined for each temperature in 10 groups, including the control group, using ELISA kits. According to the findings, it was determined that AChE enzyme activity was inhibited as the concentration increased in all groups (p˂0.05). The exposure time between the 24th and 96th hours at the same temperature was found to be statistically insignificant (p˃0.05). It was determined that the inhibition value of AChE enzyme activity on the test organism of the pesticide with active ingredient flubendiamide increased depending on the temperature increase. Considering the changes in AChE enzyme activities in G. pulex at different temperatures against flubendiamide insecticide, it was concluded that it can be used as a useful biomarker.