Erişkin dişi ve erkek sıçanların biyolojik dokularındaki phoenixin ve nesfatin-1'in immunohistokimyasal dağılımının incelenmesi
Investigation of immunohistochemical distribution of phoenixin and nesfatin-1 in biological tissues of adult female and male rats
- Tez No: 713387
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TUBA PARLAK AK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Munzur Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Nöropeptidler, nöroendokrin sistemlerde hücresel ve fizyolojik fonksiyonları düzenleyen çeşitli nöronal sinyal molekülleridir. Yakın zamanda keşfedilmiş nöropeptidlerden, birkaç hipotalamik çekirdekte ortak lokalize oldukları ve potansiyel olarak etkileşime girdikleri bildirilen phoenixin (PNX) ve NUCB2/nesfatin-1'in önemli pleiotropik rollerine işaret edilmektedir. Bu çalışmada, erişkin dişi ve erkek sıçanların biyolojik dokularındaki PNX ve nesfatin-1'in immünohistokimyasal dağılımının incelenmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla 3-4 aylık, 6 adet dişi ve 6 adet erkek olmak üzere toplam 12 adet Spraque-Dawley cinsi sıçan dekapite edilerek beyin, beyincik, karaciğer, akciğer, böbrek, böbrek üstü bezi, ovaryum, uterus ve testis dokuları hızlı bir şekilde çıkarıldı. Alınan dokular immünohistokimyasal incelemeler için %10'luk tamponlu nötral formalin solüsyonunda immersiyon yöntemi ile tespit edildi. Avidin-biotin-peroksidaz kompleksi yöntemine göre immünohistokimya boyama prosedürü uygulanarak dokulardaki PNX-14 ve NUCB2/nesfatin-1 immünoreaktiviteleri incelendi. Dişi sıçanların beyin dokusunda yoğun PNX-14 ve orta NUCB2/nesfatin-1 immünoreaktivitesi belirlenirken beyincik dokusunda orta PNX-14 ve yoğun NUCB2/nesfatin-1 immünoreaktivitesi tespit edildi. Karaciğer dokusunda hafif PNX-14 ve orta NUCB2/nesfatin-1 immünoreaktivitesi belirlenirken akciğer dokusunda orta PNX-14 ve yoğun NUCB2/nesfatin-1 immünoreaktivitesi görüldü. Böbrek dokusunda orta PNX-14 ve yoğun NUCB2/nesfatin-1 immünoreaktivitesi belirlenirken böbrek üstü bezinde yoğun PNX-14 ve orta NUCB2/nesfatin-1 immünoreaktivitesi tespit edildi. Ovaryum ve uterus dokularında ise yoğun PNX-14 ve orta-yoğun NUCB2/nesfatin-1 immünoreaktiviteleri gözlendi. Erkek sıçanların beyin dokusunda yoğun PNX-14 ve orta NUCB2/nesfatin-1 immünoreaktivitesi gözlenirken beyincik dokusunda hafif PNX-14 ve orta NUCB2/nesfatin-1 immünoreaktivitesi belirlendi. Karaciğer dokusunda orta PNX-14 ve NUCB2/nesfatin-1 immünoreaktivitesi tespit edilirken akciğer dokusunda yoğun PNX-14 ve NUCB2/nesfatin-1 immünoreaktivitesi görüldü. Böbrek dokusunda yoğun PNX-14 ve orta-yoğun NUCB2/nesfatin-1 immünoreaktivitesi belirlenirken böbrek üstü bezinde yoğun PNX-14 ve orta NUCB2/nesfatin-1 immünoreaktivitesi gözlendi. Testis dokusunda ise orta PNX-14 ve yoğun NUCB2/nesfatin-1 immünoreaktivitesi belirlendi. Sonuç olarak, bu iki nöropeptidin, hem dişi hem de erkek sıçanların merkezi ve periferal dokularındaki dağılımı sayesinde pek çok nöroendokrin ve fizyolojik aktivitenin düzenlenmesinde oldukça önemli roller aldıkları düşünülmüştür. Anahtar Kelimeler : Phoenixin, nesfatin-1, sıçan, immunohistokimya
Özet (Çeviri)
Neuropeptides are various neuronal signaling molecules that regulate cellular and physiological functions in neuroendocrine systems. Among the recently discovered neuropeptides, important pleiotropic roles are pointed out for phoenixin (PNX) and NUCB2/nesfatin-1, which have been reported to co-localize and potentially interact in several hypothalamic nuclei. In this study, it was aimed to investigate the immunohistochemical distribution of PNX and nesfatin-1 in the biological tissues of adult female and male rats. For this purpose, 6 female and 6 male rats -a total of 12 Spraque-Dawley rats- that were 3-4 months old, were decapitated and their brain, cerebellum, liver, lung, kidney, adrenal gland, ovary, uterus and testis tissues were quickly removed. Tissues were fixed by immersion method in 10% neutral buffered formalin solution for immunohistochemical examinations. PNX-14 and NUCB2/nesfatin-1 immunoreactivities in the tissues were examined by applying the immunohistochemistry staining procedure according to the avidin-biotin-peroxidase complex method. Intense PNX-14 and moderate NUCB2/nesfatin-1 immunoreactivity were observed in the brain tissue of female rats, while moderate PNX-14 and intense NUCB2/nesfatin-1 immunoreactivity were observed in the cerebellum tissue. Mild PNX-14 and moderate NUCB2/nesfatin-1 immunoreactivity were observed in liver tissue, while moderate PNX-14 and intense NUCB2/nesfatin-1 immunoreactivity were observed in lung tissue. Moderate PNX-14 and intense NUCB2/nesfatin-1 immunoreactivity were observed in the kidney tissue, while intense PNX-14 and moderate NUCB2/nesfatin-1 immunoreactivity were observed in the adrenal gland. Intense PNX-14 and moderate-intense NUCB2/nesfatin-1 immunoreactivities were observed in ovarian and uterine tissues. Intense PNX-14 and moderate NUCB2/nesfatin-1 immunoreactivity were observed in the brain tissue of male rats, while mild PNX-14 and moderate NUCB2/nesfatin-1 immunoreactivity were observed in the cerebellum tissue. Moderate PNX-14 and NUCB2/nesfatin-1 immunoreactivity were observed in liver tissue, while intense PNX-14 and NUCB2/nesfatin-1 immunoreactivity were observed in lung tissue. Intense PNX-14 and moderate-intensity NUCB2/nesfatin-1 immunoreactivity were observed in the kidney tissue, while intense PNX-14 and moderate NUCB2/nesfatin-1 immunoreactivity were observed in the adrenal gland. Moderate PNX-14 and intense NUCB2/nesfatin-1 immunoreactivity were observed in testis tissue. In conclusion, considering the distribution of these two neuropeptides in the central and peripheral tissues of both female and male rats, it is thought that they play very important roles in the regulation of many neuroendocrine and physiological activities. Keywords :Phoenixin, nesfatin-1, rat, immunohistochemistry