Pestisitle kaplı mısır tohumlarının çevre üzerindeki eşik değerinin belirlenmesi üzerine bir araştırma
A research on determination of exceedence factor on environment of pesticide coated corn seeds
  1. Tez No: 904897
  2. Yazar: CEMRE CANSIN EROL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ MUSA BOZDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri ve Teknolojileri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 33
Özet
Tahıllar besin maddesi olarak önemli bir yere sahiptir. Sıcak iklim tahıl bitkisi olan mısır, dünyada buğday ve çeltikten sonra en fazla ekiliş alanına sahiptir. Ülkemizde ekiliş alanı bakımından buğday ve arpadan sonra gelmektedir. Bu çalışmada mısır tohumu üzerinde kaplı pestisitlerin çevreye verdiği etki incelenmiştir. Çalışmada, 2023 yılı Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından ruhsatlandırılan ve mısır tohumlarının kaplanmasında kullanılan pestisitlere ait 10 adet etkili maddenin (azoxystrobin, chlorantraniliprole, cyantraniliprole, flubendiamide, fludioxonil, ipconazole, metalaxyl, metalaxyl - m, prothioconazole ve thiabendazole) çevresel eşik değerleri incelenmiştir. Bu etkili maddelerin bazı çevresel (kuşlar, arılar, yer solucanları, topraktaki kalıcılık ve yer altı sularına sızma) eşik değerlerinin belirlenmesinde risk indekslerinden yararlanılmıştır. Yapılan analizler sonucunda; çalışmada kullanılan 10 etkili maddeden; kuşlar için 2 etkili maddenin (chlorantraniliprole ve cyantraniliprole) R1 kategorisinde risk değeri, 1 etkili maddenin (flubendiamide) R2 kategorisinde, arılar için 1 etkili maddenin (cyantraniliprole) R2 kategorisinde, toprakta kalıcılık için 4 etkili maddenin (azoxystrobin, chlorantraniliprole, flubendiamide ve thiabendazole) R4 kategorisinde, 1 etkili maddenin (ipconazole) R3 kategorisinde risk değeri taşıdığı saptanmıştır. Yer solucanları ve yer altı sularına sızmaya ait çevresel risk değerleri R0 kategorisinde belirlenmiştir. Eşik değerleri incelendiğinde; kuşlar için 3 etkili maddenin (chlorantraniliprole, cyantraniliprole ve) 0.179 – 0.400 değerleri arasında, arılar için 1 etkili maddenin (cyantraniliprole) iki farklı dozunda 0.466 – 0.475 değerleri, toprakta kalıcılık için 5 etkili maddenin (azoxystrobin, chlorantraniliprole, flubendiamide, ipconazole ve thiabendazole) 0.517 ve 1.000 değerinde olduğu saptanmıştır. Çalışmada, flubendiamide etkili maddesinin çevresel göstergelerde en yüksek eşik değerine (1.400) sahip olduğu ve çevresel göstergelerdeki en yüksek eşik değerinin toprakta kalıcılık (4.517) göstergesinde olduğu hesaplanmıştır. Bu çalışmada eşik değerleri bağıntılar kullanılarak elde edilmiştir. Uygulamaların tarla denemeleriyle desteklenmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Cereals have an important place as nutrients. Corn, which is a hot climate cereal plant, has the highest planting area in the world after wheat and paddy. It comes after wheat and barley in terms of cultivation area in our country. In this study, the effect of pesticides covered on corn seeds on the environment was examined. In the study, 10 active substances (azoxystrin, chloraniliprole, cyantraniliprole, flubendiamide, fludioxonil, ipconazole, metalxyl, metalxyl-m, prothioconazole ve thiabendazole). Some environmental indicators such as birds, bees, ground worms, permanence in soil and infiltration of underground waters of these active substances were used in determining the threshold values. As a result of the analyzes; 10 effective substances used in the study; In the category of 2 active substances for birds (chlorantraniliprole and cyantraniliprole) for birds, the risk value is the R2 category of 1 active substance (flubendiamide) in the category of 1 active substance for bees, 4 active substances in the soil (azoxystrobin, chlorantraniliprole, flubendiamide ve thiabendazole) in the R4 category, 1 effective substance (ipconazole) has risky in the R3 category. Earthworms and environmental risk values leaching to groundwaters are determined in the R0 category. When the exceedence values are examined; Between the values of 0.179 - 0.400 for 3 active substances (chlorantraniliprole, cycraniliprole and), two different doses of 1 active substance for bees (cyantrailiprole) 0.466 - 0.475 values, 5 active substance for soil. thiabendazole) 0.517 and 1,000. In this study, it was calculated that the active substance of flubendiamide has the highest exceedence value (1,400) in environmental indicators and the highest exceedence value in the environmental indicators was in the soil (4.517) indicator. In this study, exceedence values were obtained using formulea. It is recommended that applications be supported by field trials.