Fotovoltaik (PV) panellerde verim artırma yöntemlerinin incelenmesi
Investigation of the efficiency increase methods in photovoltaic (PV) panels
- Tez No: 713388
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERDEM IŞIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Munzur Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Enerji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
Dünya üzerindeki nüfusun hızla artması ve teknolojideki hızlı gelişmelere bağlı olarak yeryüzündeki enerji kaynakların hızla tükenmesi ayrıca fosil yakıtların insan sağlığına ve çevreye olumsuz etkileri alternatif enerji kaynaklarına yönelimi zorunlu kılmaktadır. İşte bu noktada doğal enerji kaynakları içerisinde dünya için en önemlisi olan güneş enerjisinden maksimum düzeyde faydalanmak için fotovoltaik paneller dediğimiz teknolojik sistemler geliştirilmekte ve bu sistemlerden en iyi şekilde faydalanmak için çalışmalar yapılmaktadır. Fotovoltaik sistemler güneş enerjisini doğrudan elektrik enerjisine dönüştüren güneş enerjisi ile çalışan pillerden oluşur. Enerji tasarrufu ve çevresel kaygılar nedeniyle PV ve PV/T sistemleri büyük öneme sahip olmuştur. Bu sistemlerdeki gelişmelerin enerji tasarrufu, daha temiz yaşanılabilir bir çevre için büyük öneme sahip olacağı öngörülmektedir. Bu çalışmada genel olarak PV panellerin verimlerinin artırılması ile ilgili denenen yöntemler üzerinde geniş kapsamlı bir araştırma yapılmış olup verim artırma yöntemlerinin neler olduğu, hangi yöntemler üzerinde durulduğu uygulama teknikleri ve sonuçları derlenip sunulacaktır. Böylece PV panellerde verim artırma yöntemlerini genel hatlarıyla açıklayan bir tez çalışması oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
Due to the rapid increase of the population in the world and the rapid depletion of energy resources on earth and due to the rapid developments in technology, the negative effects of fossil fuels on human health and the environment necessitate the orientation towards alternative energy sources. At this point, technological systems, which we call photovoltaic panels, are developed in order to increase the usage of solar energy, which is the most important natural energy resource of the world, and efforts are made to make the best use of these systems. Photovoltaic systems consist of solar powered batteries that convert solar energy directly into electrical energy. PV and PV/T systems have been of great importance due to energy savings and environmental concerns. It is anticipated that the developments in these systems will be of great importance for energy saving and a cleaner and more livable environment. This study carries out comprehensive research on the previously tried methods for increasing the efficiency of PV panels in general and compiles and presents the efficiency improvement methods, the methods that have been the focus of attention, and application techniques and their results. Thus, a review study is presented to address the methods of efficiency improvement in PV panels.