Dolgu takviyeli plastiklerde üretim parametrelerinin optimizasyonu için hibrit bir model önerisi
A hybrid model proposal for optimizing production parameters in fill reinforced plastics
  1. Tez No: 713396
  2. Yazar: RİFAT KERİM ÖZBEK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MELİH YÜCESAN, DOÇ. DR. YILMAZ KISMET
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Munzur Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Polimerleri üretip, şekillendirmeye başladığımız andan itibaren birçok sektörde endüstrinin ve ekonominin gelişmesine katkı sunan önemli bir büyüme yaşanmıştır. Bu sebeple polimer bilimi üzerindeki araştırma ve geliştirme faaliyetleri hızla artmış ve günümüzde malzeme biliminin gelişmesi ile polimerik malzemeye dayalı kompozit üretimi yaygınlaşmıştır. Düşük ağırlığı, yüksek mukavemeti, şekillendirme kolaylıkları ve düşük maliyeti nedeniyle plastikler diğer hammaddelere göre tercih edilir. Plastikler yaygın olarak kullanılmasının yanı sıra malzeme bilimindeki gelişmeler ile birçok ihtiyaca cevap verebilmektir. Plastik sektörün ihtiyaçlarını karşılamak için üretim ve kalite parametrelerinin bir modelle çözümlenip, planlanabilir bir yapı içinde sunulması işletmeler için oldukça önemlidir. Bu çalışmada termoplastiklerin yaygın olarak kullanılan poliolefinler grubuna ait alçak ve yüksek yoğunluklu polietilen matris malzeme olarak kullanılmış ve midye tozu ile güçlendirilerek veri setinin karakteristiğini etkin bir biçimde yansıtacak deney numuneleri üretilmiştir. Üretim parametrelerini modelleyebilmek için regresyon modelleri oluşturulmuştur. Regresyon modelinde kuvvet bağımlı değişken ve birincil basınç, ikincil basınç, kullanılan deniz kabuğu ile plastik malzemenin kalıpta soğuma süresi ve plastiğin cinsini gösteren bir kukla değişken kullanılmıştır. Üretim parametrelere uygun numuneler ve bu parametrelerin maksimum kuvvet ve maksimum gerilmeye hangi oranda etki ettiği matematiksel olarak belirlenmiştir. Gerilme ile kuvvet tahmininde bölge basınçları, dolgu malzemesi oranı ve soğuma süresinin malzemenin mekanik davranışı üzerinde etkisi incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Since we started to produce and shape polymers, it experienced significant growth in many sectors that contributed to the industry and economic development. That is why research and development activities in polymer science have increased swiftly, and composite production based upon polymeric material has become widespread with the development of material science today. Due to its lightweight, high strength, forming conveniences, and low cost. Besides plastics being used commonly, they can answer more requirements with the developments in material science. To meet the needs of the plastics industry, enterprises need to analyze the production and quality parameters with a model and being presented them in a planned structure. In this study, low and high-density polyethylene matrix material belonging to the widely used Polyolefins group of thermoplastics was used, and experiment samples were produced to reflect the characteristics effectively of the data set by strengthening it with mussel powder. Regression models were generated to can model the production parameters. In the regression model, a dummy variable was used indicating the force-dependent variable, and primary pressure, secondary pressure, cool down time of the shell used and plastic material in the mold and the type of plastic, and changes in the mechanical behavior of the material were modeled for samples by the production parameters. This work, a hybrid model suggestion, presents the optimization of production parameters. It aims to produce more quality goods thanks to the proposed method.