Evaluation of eating habits and use of food supplements according to awareness levels of health faculty students during the pandemic
Pandemi döneminde sağlık fakültesi öğrencilerinin farkındalık düzeylerine göre beslenme alışkanlığı ve besin desteği kullanımının değerlendirilmesi
  1. Tez No: 713402
  2. Yazar: DİLEK ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İREM KAYA CEBİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Araştırma, Covid-19 pandemi sürecinde sağlık fakültesi öğrencilerinin beslenme alışkanlıkları ve besin desteği kullanımlarının farkındalık düzeyleri ile ilişkisini değerlendirmek amacıyla yapılmıştır. Bu amaç doğrultusunda Yeditepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi'nde öğrenciliği aktif olarak devam eden 18 yaş ve üzeri 241 öğrenciye anket çalışması uygulanmıştır. Veri toplama aracı olarak öğrencilere beslenme alışkanlıkları, besin desteği kullanımı ve farkındalık ölçeğini (YFÖ-30) içeren anket uygulanmıştır. Araştırma döneminde pandemi nedeniyle uzaktan eğitime geçildiğinden, katılımcılara çevrim içi anket uygulanmıştır. Katılımcıların %62,6 'sı Beslenme ve Diyetetik, %19,1'i Hemşirelik, %18,3'ü Fizyoterapi ve Rehabilitasyon bölümü öğrencilerinden oluşmaktadır. YFÖ-30 ölçeği puan ortalamalarına göre, öğrencilerin tamamı yüksek farkındalık düzeyinde olup Beslenme ve Diyetetik öğrencileri, diğer bölümlere kıyasla daha yüksek farkındalık düzeyine sahiptir (p0,05) farkındalık düzeyinin besin desteği kullanımına olan etkisi gözlemlenememiştir. Besin desteği kullanan öğrencilerin %38,6'sı pandemi ile birlikte besin desteği kullanmaya başlamıştır. En çok kullanılan besin destekleri D ve C vitamini olup çoğunluk mevcut sağlığı korumak ve devam ettirmek amacıyla besin desteği kullanmaktadır. Pandemi sürecinde öğrencilerin beslenme alışkanlıklarında ve besin desteği kullanımlarında değişiklikler gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The research was conducted to evaluate the relationship between eating habits and dietary supplement use of health sciences students and their awareness levels during Covid-19. For this purpose, a questionnaire including nutritional habits, supplement usage, and Mindful Eating Questionnaire (MEQ-30) were applied to 241 students aged ≥18 who were actively studying at Yeditepe University Faculty of Health Sciences. Since distance education was started due to the pandemic, an online questionnaire was applied to the participants. 62.6% of the participants consisted of Nutrition and Dietetics, 19.1% Nursing, 18.3% Physiotherapy and Rehabilitation students. According to the MEQ-30 score averages, all of the students were at a high level of awareness, and Nutrition and Dietetics students had higher awareness levels compared to other departments (p0.05) but the effect of the awareness level on the use of dietary supplements could not be observed. 38.6% of the students using dietary supplements started to use it with the pandemic. The most commonly used dietary supplements were vitamin D and C, and the majority used dietary supplements to protect and maintain current health. During Covid-19, changes were observed in students' eating habits and dietary supplement use.