Üniversite öğrencilerinin pandemi döneminde sağlıklı yaşam ve beslenme alışkanlıkları ile kaygı düzeylerindeki değişikliklerin değerlendirilmesi
Evaluation of changes in university students' healthy living and eating habits and anxiety levels during the pandemic period
  1. Tez No: 788127
  2. Yazar: SEDA ÖZDER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. METİN GÜLDAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Halk Sağlığı, Nutrition and Dietetics, Public Health
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Üniversitelerde COVID-19 pandemisinde sosyal izolasyon gereği bir süre uzaktan eğitime devam edilmesi, öğrencilerin bağışıklık sistemini etkileyen faktörler ile psikolojik ve yeme davranışları üzerinde çeşitli değişikliklere yol açmıştır. Kişilerin uzun süre hareketsiz kalmaları vücut ağırlıklarında artışlara neden olmuştur. Bununla birlikte diğer bireyler ile kısıtlı temas etmeleri psikolojik durumlarında da çeşitli sıkıntılara yol açmıştır. Kimi bireyler de sağlıklı yaşamı devam ettirmek, vücudu pandemiye karşı güçlü tutmak amacıyla vitamin katkıları gibi gıda takviyeleri kullanmış ve bağışıklığı güçlendirdiği bilinen bazı gıdaların tüketim sıklığını arttırmıştır. Bu çalışma, pandemi sürecinde, üniversite öğrencilerinin sağlıklı yaşam ve beslenme alışkanlıkları ile kaygı düzeylerinin bu süreçten nasıl etkilendiğini belirlemek amacı ile yapılmıştır. Çalışma, Aralık 2021 – Mart 2022 tarihleri arasında, 9 üniversiteden eğitimine devam eden 451 üniversite öğrencisi (108 erkek, 343 kadın) ile yürütülmüştür. Çalışma verileri 4 bölümden oluşan online (çevrimiçi) anket ile toplanmıştır. Bu anketin birinci bölümünde bireylerin sosyodemografik özellikleri ve genel sağlık durumları sorgulanmıştır. İkinci ve üçüncü bölümlerde ise bireylerin pandemi döneminde beslenme alışkanlıklarının nasıl değiştiğini değerlendiren, araştırmacılar tarafından geliştirilen sorular yer almaktadır. Dördüncü bölümde BECK Anksiyete Ölçeği ile bireylerin anksiyete düzeyleri araştırılmıştır. Toplanan veriler IBM SPSS V23 yazılımı ile analiz edilmiştir. Tez çalışmamız sonucunda pandemi döneminde katılımcıların %58,3'ünün aktivite düzeylerinin azaldığı, %28,6'sının vücut ağırlıklarının 1 ila 5 kg arttığı, %31'inin uyku süresinin uzadığı, %27'sinin fast food tüketimlerinin ve %32,4'ünün de yemek yeme hızlarının arttığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Continuing distance education for a while due to social isolation during the COVID-19 pandemic in universities has led to various changes in the factors affecting the immune system of students and their psychological and eating behaviors. Long periods of inactivity have resultedincreasedight. However, their limited contact with other individuals caused various problems in their psychological states. Some individuals have used food supplements such as vitamin supplements to maintain a healthy life and keep the body strong against the pandemic, and have increased the frequency of consumption of some foods known to strengthen immunity. This study was carried out to determine how university students' healthy living and eating habits and anxiety levels were affected by this process during the pandemic process. The study was conducted with 451 university students (108 males, 343 females) continuing their education from 9 universities between December 2021 and March 2022. Study data were collected with an online questionnaire consisting of 4 parts. In the first part of this questionnaire, the sociodemographic characteristics and general health status of the individuals were questioned. In the second and third sections, there are questions developed by the researchers evaluating how the eating habits of individuals have changed during the pandemic period. In the fourth chapter, the anxiety levels of individuals were investigated with the BECK Anxiety Scale. The collected data were analyzed with IBM SPSS V23 software. As a result of our thesis, it was determined that during the pandemic period, the activity levels of 58.3% of the participants decreased, the body weight of 28.6% increased by 1 to 5 kg, the sleep duration of 31% was prolonged, the consumption of fast food was increased by 27% and the speed of eating was increased by 32.4%.