COVID-19 salgın döneminde yetişkin bireylerin besin desteği kullanımı ve beslenme durumu ile kaygı düzeyleri arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between the use of dietary supplements and nutritional status with anxiety levels of adult individuals during the COVID-19 epidemic
  1. Tez No: 681626
  2. Yazar: YASEMİN AÇAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HİLAL YILDIRAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
Bu çalışma COVID-19 salgın döneminde yetişkin bireylerin besin desteği kullanımı ve beslenme durumu ile kaygı düzeyleri arasındaki ilişkiyi değerlendirmek amacıyla 19-64 yaş aralığındaki (yaş ortalaması 31,7±11,86 yıl) 197 erkek 403 kadın olmak üzere toplam 600 bireyin gönüllü katılımı ile gerçekleştirilmiştir. Çalışma verileri bireylerin demografik özellikleri, sağlık bilgileri, beslenme alışkanlıkları, besin desteği kullanım durumları, fiziksel aktivite durumları, antropometrik ölçümleri (vücut ağırlığı ve boy uzunluğu) Koronavirüs-19 Fobisi Ölçeği (C19P-S), Durumluk Kaygı Ölçeği (STAI-S), besin tüketim sıklığı ve besin tüketim kaydını içeren çevrim içi ortamda hazırlanmış anket formu aracılığıyla sorgulanmış, tüm bireylerin Beden Kütle İndeksleri (BKİ) ve sağlıklı yeme indeksi puanları (HEI-2015) hesaplanmıştır. Çalışma sonunda bireylerin %53'ünün COVID-19 döneminde beslenme alışkanlıklarında değişim olduğu (p0,05), %49,8'inin iştah durumunda ve %34,2'sinin öğün sayısında artış olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study was conducted with the voluntary participation of 600 individuals, (mean age 31.7±11.86 years) 197 males and 403 females, between the ages of 19-64 in order to evaluate the relationship between the use of dietary supplements and nutritional status with anxiety levels of adults during the COVID-19 epidemic period. Study data include of individuals demographic characteristics, health information, nutritional habits, dietary supplement use, physical activity status, anthropometric measurements (body weight and height), COVID-19 Phobia Scale (C19P-S), State-Trait Anxiety Inventory (STAI-S), food consumption frequency, and food consumption records were obtained through an online questionnaire, Body Mass Index (BMI) and healthy eating index scores (HEI-2015) of all individuals were calculated. At the end of the study %53 of individuals had a change in their eating habits during the COVID-19 period (p0.05), %49.8 had an appetite, %34.2 was found to have an increase in the number of meals.