Bazı nanopartiküllerin sarıçam (Pinus silvestris L.) fidanlarının gelişimi üzerindeki etkisi
Effect of some nanoparticles on cion development of scots pine (Pinus silvestris L.)
  1. Tez No: 713404
  2. Yazar: MUHAMMED ESKİÖMER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEZGİN AYAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Bu çalışmada; Nanopartiküllerin (NP) çıplak köklü 2+0 yaşlı sarıçam fidanlarında morfolojik karakterler üzerine etki derecesini belirlemek amaçlanmıştır. Çalışmada arazi denemesi; 4 farklı Demir Oksit (Fe₃O₄), Bakır Oksit (CuO), Çinko Oksit (ZnO) ve Titanyum Oksit (TiO2) NP çeşidinde, 3 farklı dozda ve kontrolleri olmak üzere ölçümleri yürütülmüştür. NP çözeltileri laboratuvarda hazırlanarak fidanların kök bölgesine dikim öncesi arazide uygulanmıştır. Çalışmada fidanlara ait tüm morfolojik ölçümler vejetasyon dönemi boyunca gerçekleştirilmiştir. Arazi ortamında Sarıçam fidanlarında kontrol grubuna göre; NP uygulamaları morfolojik karakterler bakımından olumlu yönde farklılık oluşturmuştur. TiO2 grubu fidanlarının yaşama yüzdesi %95, kontrol işlemi fidanlarının yaşama yüzdesi %61 olarak tespit edilmiştir. NP çeşit ve dozları ölçümü yapılan fidan boyu, kök boğazı çapı, fidan taze ve kuru ağırlıkları, gürbüzlük indisi ve katlılık indisi gibi değişkenler üzerinde istatistiki anlamda önemli etki yapmıştır. Bu tez çalışması sonucunda; NP'lerin sarıçam fidan üretiminde fidan kalitesini arttırabileceği ve sarıçam ile yapılan ağaçlandırma çalışmalarında adaptasyon yeteneğini ve fidan gelişimini olumlu etkilediği kanısına varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study; It was aimed to determine the effect of nanoparticles on morphological characters in bare-rooted 2+0 aged Scots pine saplings. Field trial in the study; Measurements were carried out in four different, Iron Oxide (Fe₃O₄), Copper Oxide (CuO), Zinc Oxide (ZnO) and Titanium Oxide (TiO2), nanoparticle types, at three different doses and as controls. Nanoparticle solutions were prepared in the laboratory and applied to the root zone of the seedlings in the field before planting. In the study, all morphological measurements of the seedlings were carried out during the vegetation period. Nanoparticle applications in Scots pine saplings in the field environment compared to the control group created a positive difference in terms of morphological characters. The survival rate of the TiO2 group seedlings was 95%, and the survival rate of the control group seedlings was 61%. NP varieties and doses had a statistically significant effect on variables such as seedling height, root collar diameter, seedling fresh and dry weights, ratio of seedling height to root collar diameter, ratio of shoot to root dry weight. As a result of this thesis, it was concluded that nanoparticles can increase the quality of saplings in the production of Scots pine saplings and increase the adaptation ability and seedling development in afforestation studies with Scots pine.