Özel gereksinimli çocuklarda hareket eğitiminin kognitif becerilere etkisi
The effect of movement training on cognitive skills in children with special needs
  1. Tez No: 713445
  2. Yazar: ÖZGE ALBAYRAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT ELİÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Amaç: Bu çalışma hareket eğitiminin özel gereksinimli çocukların kognitif becerilerine etkilerini ortaya koymak amaçıyla yapılmıştır. Materyal ve Yöntem: Araştırma özel gereksinimli 80 ve normal gelişim gösteren 20 olmak üzere toplam 100 katılımcı ile yapılmuıştır. Özel gereksinimli grup özel öğrenme güçlüğü yaşayan 20, fiziksel özel gereksinimli 20, down sendromlu 20, ve işitme özel gereksinimli 20 çocuktan oluşmtu. Katılımcılara araştırmacı tarafından geliştirilen demografik anket uygulanmış ve Benton Görsel Bellek Testi ve Cattel 2a Zeka testi uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: This study was conducted to reveal the effects of movement training on the cognitive skills of children with special needs. Materials and Methods: The research was conducted with a total of 100 participants, 80 with special needs and 20 with healthy development. The special needs group consisted of 20 children with special learning difficulties, 20 children with physical special needs, 20 children with down syndrome, and 20 children with hearing special needs. A demographic questionnaire was created by the researcher and it was applied to the participants, and Benton Visual Memory Test and Cattel 2a Intelligence test were applied.