Okul öncesi eğitim kurumlarında acil durum tatbikat uygulamalarının değerlendirilmesi
Evaluation of emergency drill practices in preschool education institutions
- Tez No: 1004169
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HARUN YAKA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kazalar, Coğrafya, Accidents, Geography
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Amasya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
Özet
Ülkemiz, jeolojik, meteorolojik ve topografik özellikleri nedeniyle doğa kaynaklı afetlerin sıkça yaşandığı bir coğrafyada yer almakta olup, bu durum zaman zaman ciddi can ve mal kayıplarına yol açmaktadır. Doğal afetlerin olumsuz etkilerinin azaltılabilmesi, afet öncesi, sırası ve sonrasında alınacak önlemlerin etkinliğine bağlıdır. Bu bağlamda bireylerin afet anında doğru ve hızlı hareket edebilmesi, aldıkları eğitimler ve düzenli olarak gerçekleştirilen tatbikatlarla doğrudan ilişkilidir. Okul öncesi eğitim kurumları, afetlere karşı hazırlığın en kritik olduğu eğitim ortamlarından biridir. Bu yaş grubundaki çocukların gelişim özellikleri, afet durumlarında korunmalarını ve bilinçlendirilmelerini zorunlu kılmaktadır. Erken yaşta verilen afet eğitiminin kalıcılığı; uygulamalı etkinlikler, düzenli tatbikatlar ve tekrara dayalı öğrenme süreçleriyle sağlanmaktadır. Bu nedenle afet eğitimlerinin teorik bilgilerle sınırlı kalmayıp uygulama ağırlıklı yöntemlerle desteklenmesi büyük önem taşımaktadır. Bu çalışmanın amacı, afetlerle mücadele ve müdahale becerilerinin erken yaşta kazandırılması sürecini incelemek ve bu sürecin okul öncesi eğitim kurumlarında öğretmenler ile idareciler tarafından ne ölçüde uygulandığını ortaya koymaktır. Bu doğrultuda alan yazın incelenmiş; veriler, okul öncesi kurumlarında görev yapan idareci ve öğretmenlere uygulanan“Tatbikat Uygulama ve Yeterlik Formu”aracılığıyla değerlendirilmiştir. Elde edilen bulgular, okul öncesi eğitim kurumlarında afet bilinci ve hazırlık konusunda genel bir farkındalık bulunduğunu göstermektedir. Personelin büyük bir kısmının afet yönetim planlarından haberdar olduğu, görev ve sorumluluklarını bildiği ve eğitim süreçlerine katıldığı belirlenmiştir. Okulların fiziksel yapısına uygun tahliye yolları, acil çıkışlar, yangın merdivenleri ve güvenli toplanma alanlarının çoğunlukla mevcut olduğu görülmektedir. Ancak afet ve acil durum eğitimlerinin düzenliliği, tatbikatların çeşitlendirilmesi ve sürekliliği konusunda eksiklikler bulunmaktadır. Ayrıca yangın söndürme ve ilk yardım ekipmanlarının düzenli kontrol edilmediği, özel gereksinimli bireylere yönelik afet planlamalarının yeterince net olmadığı tespit edilmiştir. Bu sonuçlar, afet eğitimlerinin kurum genelinde yaygınlaştırılması, uygulamaların sürekliliğinin sağlanması ve personelin her düzeyde bilinçlendirilmesi gerekliliğini ortaya koymaktadır. Fiziksel önlemler, tatbikatlar ve özel gereksinimli bireylere yönelik uygulamaların standartlaştırılması, okul öncesi eğitim kurumlarının afetlere karşı daha güvenli ve dirençli hâle gelmesine katkı sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
Our country is located in a geographical region where natural disasters frequently occur due to its geological, meteorological, and topographical characteristics, and this situation occasionally results in significant loss of life and property. Reducing the negative impacts of natural disasters depends on the effectiveness of the measures taken before, during, and after disasters. In this context, individuals' ability to act correctly and swiftly during disasters is directly related to the training they receive and the regular drills conducted. Preschool education institutions constitute one of the most critical educational environments for disaster preparedness. The developmental characteristics of children in this age group necessitate their protection and awareness during disaster situations. The permanence of disaster education provided at an early age is ensured through practical activities, regular drills, and repetition-based learning processes. Therefore, it is of great importance that disaster education is not limited to theoretical knowledge but is supported by practice-oriented methods. The aim of this study is to examine the process of acquiring disaster preparedness and response skills at an early age and to determine the extent to which this process is implemented by teachers and administrators in preschool education institutions. In line with this aim, the relevant literature was reviewed, and the data were evaluated using the“Drill Implementation and Competency Form”administered to administrators and teachers working in preschool institutions. The findings indicate that there is a general awareness of disaster preparedness and disaster awareness in preschool education institutions. It was determined that the majority of the staff are informed about disaster management plans, are aware of their duties and responsibilities, and participate in training processes. It was also observed that evacuation routes, emergency exits, fire escapes, and safe assembly areas appropriate to the physical structure of schools are mostly available. However, deficiencies were identified regarding the regularity of disaster and emergency training, the diversification of drills, and the continuity of these practices. In addition, it was found that fire extinguishing and first aid equipment are not regularly inspected, and disaster planning for individuals with special needs is not sufficiently clear. These results reveal the necessity of disseminating disaster education throughout institutions, ensuring the continuity of practices, and raising awareness among personnel at all levels. Standardizing physical precautions, drills, and practices for individuals with special needs will contribute to making preschool education institutions safer and more resilient against disasters.