Göğüs hastalıklarında ultrasonografinin tanısal değeri
The Diagnostic value of ultrasonography in chest diseases
- Tez No: 71346
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET COŞKUNSEL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
ÖZET Toraks ultrasonografîsi günümüzde tanı ve tedavi amacıyla yaygın olarak kullanılmaya başlanmıştır. Çalışmaya Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları ve Tüberküloz Miniğinde ocak 1998 ile temmuz 1999 yıllan arasında yatarak tedavi gören, 41(%63.07) erkek ve 24(%36.92) kadın, toplam 65 hasta alındı. Çalışmamızda bilgisayarlı göğüs tomografisi bulgularını esas alarak ultrasonografi sonuçlarının değeri araştırıldı. Bilgisayarlı göğüs tomografisi ile plevral kalınlaşma tespit edilen 27 olgunun 28(%96.29) sı, plevral kalsifikasyon tespit edilen 9 olgunun 1(%11.11)'i ultrasonografi ile tespit edildi. Bilgisayarlı göğüs tomografisi ile plevrai effuzyon tespit edilen 39 olgunun tümü (%100) ultrasonografi ile tespit edildi. Ultrasonografi eşliğinde kapalı plevrai biyopsi uygulanan 21 olgunun 11(%52.38)'inde. transtorasik iğne biyopsisi uygulanan 4 olgunun 4sünde patolojik tanı konuldu. Ultrasonografi eşliğinde torasentez uygulanan 37 plevral effüzyonlu olgunun 35(%94.59)'inde basan sağlandı. Bilgisayarlı göğüs tomografisi ile konsolidasyon tespit edilen 13 olgunun 4{%30.76)'ü, atelektazi tespit edilen 22 olgunun 12(%54.54)'si ultrasonografi ile tanımlandı. Yine bilgisayariı göğüs tomografisi ile tespit edilen 13 solid kitle lezyonunun 9(%69.23)'u, 3 kistik kitlenin 2(%68.66)'si ultrasonografi ile tanımlandı, Mediastinal kitlesi olan tek olgu ultrasonografi ile tespit edildi. Sonuç olarak ultrasonografinia plevral effuzyon ve plevral kalınlaşmaların değerlendirilmesinde, göğüs duvarına komşu ve arada havalı akciğer alanının olmadığı akciğer parankim içi kille, konsolidasyon ve atelektazilerin tanımlanmasında, kitlelerin kistik - solid ayırımının yapılmasında, tanışa! ve terapötik invaziv işlemlerin uygulanmasında yararlı ve yardıma bir yöntem olduğu sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
SUMMARY THE »AGNOSTIC VALUE OF ULTRASOf»GRAPHY IN CHEST DISEASES Thorax ultrasonography has recently become a major diagnostic and therapeutic method in clinical practice, in this study the value of the ultrasonography results comparing computed chest tomography was investigated. Sixty - five patients (41 males - 63.07%, 24 females - 36.92% ) who had admitted to Dicle University Hospital Chest Diseases Department beween January 1998 and July 1999 were registered on this purpose. Ultrasonographic detection was in 28 Of 27 cases (96.29%) of pleural thickening and in 1 of 9 cases (11.11%) of pleural' calcification which were diagnosed by computed chest tomography. Âli cases of pleural effusion ( n=29, 100%) were detected by both computed chest tomography and ultrasonography. Pathologic diagnosis made in 11 of 21 cases (52.38%) whom exposed to ultrasonography - assisted closed pleural biopsy and all of four cases who exposed to transthoracic needle biopsy. Succesful Ultrasonography - assisted thoracocentesis was achieved in 35 of 37 cases (94.59%) of pleural effusions. Considering computed chest tomography diagnosis 4 of 13 (30.76%) cases of consolidation and 12 of 22 (54.54%) cases of atelectasis were verified by ultrasonography. From the point of mass differantation 9 of 13 solid mass lesions (69.23%) and 2 of 3 cystic mass lesions (66.66%) were verified by ultrasonography. The unique mediastinal mass case was detected by ultrasonography. Conclusively we had suggested that ultrasonography is a useful and complementary method to detect pleural effusion and pleural thickening, to define paranchymal mass of the lung, consolidation and atelectasis where they are adjacent to the chest wall and without any airspace, to differentiate cystic or solid masses and to perform diagnostic and therapeutic invasive interventions. 47