İnterstisyel akciğer hastalıklarında toraks ultrasonografi bulgularının tanısal verilerle korelasyonunun değerlendirilmesi
Evaluation of the correlation of thoracic ultrasonography findings with diagnostic data in interstitial lung diseases
  1. Tez No: 962305
  2. Yazar: AYŞEGÜL ŞAHİN KURAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN YILDIRIM
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Kuran, Ş. A. İnterstisyel Akciğer Hastalıklarında Toraks Ultrasonografi Bulgularının Tanısal Verilerle Korelasyonunun Değerlendirilmesi. Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Tıpta Uzmanlık Tezi, Eskişehir, 2025. İnterstisyel akciğer hastalıkları (İAH), interstisyumun yaygın tutulumu ve gaz değişim kapasitesinin bozulması ile karakterize, progresif seyirli hastalık grubudur. Çalışmamızda İAH tanısı alan hastalarda klinik-laboratuvar bulguları, solunum fonksiyon testi ve radyolojik görüntüleme bulgularının ultrasonografi (USG) verileriyle korelasyonunu ve USG'nin İAH'da diyafragmatik disfonksiyon (DD) gibi komplikasyonların akciğer fibrozisi derecesiyle ilişkisini değerlendirmeyi amaçladık. Bu amaçla çalışmamıza 162 İAH hastası dâhil edildi. Dâhil edilen hastaların yaş ortalaması 67,14±8,42 yıldı ve hastaların %33,3'ü kadın, %66,7'si erkekti. Hastalar Warrick skoruna göre hafif, orta ve ağır olarak; GAP (Gender, Age, Physiology) evresine göre evre 1, evre 2 ve evre 3 olarak üç gruba ayrıldı. Warrick kategorisine göre gruplar arasında solunum fonksiyon ve difüzyon testlerinde, 6 dakika yürüme testi (6DYT) öncesi oksijen satürasyonu (SpO2) ve sonrası SpO2, B çizgi sayısı ve plevral düzensizlik oranında gruplar arasında anlamlı farklılık olduğu görüldü. Yapılan çoklu lojistik regresyon analizinde Warrick kategorisinde B çizgi sayısının hafif-ağır ve orta-ağır gruplarda anlamlı olduğunu gördük. Sonuç olarak, USG'nin, İAH olan hastalarda hastalığın seyrinin erken öngörülmesi ve fibrozisin derecesinin belirlenmesinde önemli bir rol oynayabileceğini düşünüyoruz.
Özet (Çeviri)
Kuran, Ş. A. Evaluation of the Correlation of Thoracic Ultrasonography Findings with Diagnostic Data in Interstitial Lung Diseases. Eskişehir Osmangazi University, Faculty of Medicine, Department of Chest Diseases, Medical Specialization Thesis, Eskişehir, 2025. Interstitial lung diseases (ILD) are a group of progressive diseases characterized by widespread involvement of the interstitium and deterioration of gas exchange capacity. In our study, we aimed to evaluate the correlation of clinical-laboratory findings, pulmonary function tests and radiological imaging findings with ultrasonography (USG) data in patients diagnosed with ILD and the relationship of USG-related complications such as diaphragmatic dysfunction in ILD with the degree of pulmonary fibrosis. For this purpose, 162 ILD patients were included in our study. The mean age of the included patients was 67.14±8.42 years and 33.3% of the patients were female and 66.7% were male. The patients were divided into three groups as mild, moderate and severe according to the Warrick score; and as stage 1, stage 2 and stage 3 according to the GAP (Gender, Age, Physiology) stage. According to the Warrick category, there were significant differences between the groups in the respiratory function and diffusion tests, oxygen saturation (SpO2) before and after the 6-minute walk test (6MWT), B line number and pleural irregularity rate. In the multiple logistic regression analysis, we found that the B line number in the Warrick category was significant in the mild-severe and moderate-severe groups. In conclusion, we think that USG can play an important role in the early prediction of the course of the disease and the determination of the degree of fibrosis in patients with ILD.