Benign-malign hastalıkların tanı ve evrelemesinde endobronşiyal ultrason rehberliğinde transbronşiyal iğne aspirasyonu'nun yeri ve etkinliği ile ilişkili faktörler
Factors relating to the place and effectiveness of endobronchial ultrasound-guided transbronchial needle aspiration in the diagnosis and staging of benign-malign diseases
  1. Tez No: 727889
  2. Yazar: DENİZ EZGİ MAHMUTOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET YILDIRIM
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Dr. Siyami Ersek Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Amaç: Endobronşiyal ultrasonografi rehberliğinde transbronşiyal iğne aspirasyonu (EBUS-TBİA) akciğer kanseri ya da farklı organlara ait kanserlerin, sarkoidoz, tüberküloz gibi benign hastalıkların tanı ve evrelemesinde kullanılan minimal invaziv bir yöntemdir. Bu çalışmanın amacı diğer invaziv tanısal yöntemlere göre komplikasyon ve mortalite oranı düşük olan EBUS-TBİA'nın tanısal değerini etkileyecek, klinik yaklaşımımızda ileri tanı ve tedavi sürecine katkıda bulunacak faktörlerin varlığının araştırılmasıdır. Gereç ve Yöntem: Dr. Siyami Ersek Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Eğitim Araştırma Hastanesi Göğüs Cerrahisi Kliniği'ne Nisan 2016-Şubat 2021 tarihleri arasında başvuran, EBUS-TBİA uygulanması amacıyla işlem öncesi hazırlıkları tamamlanan 20-81 yaş arası 205 olgu tespit edildi. Hasta epikrizleri, ameliyat notları ve patoloji sonuçları retrospektif olarak tarandı. Dahil etme kriterlerimize uyan toplam 199 hasta çalışma grubunu oluşturdu. Olgular; yaş, cinsiyet, lenf nodu büyüklüğü, maksimum standardize uptake değeri (SUDmax), örneklenen istasyonlar, kaç defa örnekleme yapıldığı, eşzamanlı patolojik inceleme varlığı, patoloji sonuçlarıyla değerlendirildi. 3 hastaya laringeal maske yerleştirildikten sonra genel anestezi uygulanmıştır. Diğer tüm hastalar anestezi uzman doktorları tarafından uyutulduktan sonra entübe edilmiştir, işlem genel anestezi altında gerçekleştirilmiştir. Veriler IBM Statistics 23 programına aktarılarak tamamlanmıştır. Kategorik değişkenler için frekans dağılımı (sayı, yüzde), sayısal değişkenler için tanımlayıcı istatistikler (ortalama, standart sapma, minimum, maksimum) verilmiştir. Gruplar arasındaki farklılıkların incelenmesinde ise Pearson Ki Kare testinden yararlanılmıştır. Risk gruplarının belirlenmesi için cut off değerleri ROC analizi ile elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Objectives: Endobronchial ultrasound-guided transbronchial needle aspiration (EBUS-TBNA) is minimally invasive method to diagnose and stage lung cancer, other types of cancer, various types of benign diseases like sarcoidosis and tuberculosis. The aim of this study is to investigate the presence of factors that affect the process of diagnosis and staging of EBUS-TBNA, which has a lower mortality and less complication in comparison to other invasive methods of diagnosis. Materials and Methods: In Istanbul Dr. Siyami Ersek Thoracic and Cardiovascular Surgery Training and Research Hospital we detected 205 patients between 20 and 81 years of age, who were prepared for EBUS-TBNA between the dates April 2016 and February 2021. Epicrisis reports, operation notes and pathological diagnoses are retrospectively evaluated. 199 patients suitable for our criteria formed our study group. Cases are evaluated in terms of age, sex, size of the lymph node, maximum standardized uptake value (SUVmax), sampled lymph node stations, the number of biopsies, the existence of rapid on-site evaluation (ROSE) and pathological results. General anesthesia was applied to 3 patients after laryngeal mask was applied. All other patients were intubated after being anesthetized by the anesthesiologist; the procedure was performed under general anesthesia. The data were transferred to the IBM Statistics 23 program and completed. Frequency distribution (number, percentage) for categorical variables and descriptive statistics (mean, standard deviation, minimum, maximum) for numerical variables are given. Pearson Chi-Square test was used to analyze the differences between the groups. Cut off values were obtained by ROC analysis to determine risk groups.