Perakende sektöründe çok kanallı (omnı-channel) tedarik zincirine geçiş modeli
Transition model to omni-channel supply chain in retail industry
  1. Tez No: 713461
  2. Yazar: LOKMAN NERSE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TARIK KÜÇÜKDENİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Tüketicinin taleplerini karşılamak için günümüzde Single (Tekli) ve Çoklu (Dual-Multi) kanallarda hizmet verilmektedir. Kurumlar, Teknolojinin gelişmesi ve tüketici davranışlarındaki değişimle beraber daha önce sunmuş oldukları kanal yapılarında farklı olarak Çoklu (Omni) Kanalda hizmet vermeye başlamıştır. Çalışmamızda performans kriteri bazlı, omni tedarik zinciri kanal yapılarının performansını ölçecek bir model tasarlanması amaçlanmıştır. İlk olarak omni kanal performans kriterleri için araştırmalar yapılmış ve bir liste oluşturulmuştur. Omni kanal performans kriterleri listesinin finalize edilmesi için likert ölçeğinde internet tabanlı bir anket sektörde çalışan uzmanlara uygulanmıştır. Çalışma sonucunda analizlerle Omni kanal performans kriterleri listesi oluşturulmuştur. Performans kriterleri perakende firmalarının rakiplerine göre konumu, geliştirme noktaların tespiti ve öneri sunulması için kullanılmıştır. Modelin uygulanması noktasında doğrusal programlama modellerinden veri zarflama modeli tercih edilmiştir. Veri zarflama modellerinde girdi, çıktı ve karar verme birimleri arasındaki ilişkiden dolayı performans kritelerinin bir kısmı elenmiştir. Veri zarflama analizinde karar verme birimi olarak belirlenen firmaların tamamı için performans kriter değerleri bulunmuştur. Veri zarflama analizi uygulanması için EMS programı tercih edilmiştir. Veri zarflama modellerinden Girdiye Yönelik CCR, Çıktıya Yönelik CCR, Girdiye Yönelik BCC ve Çıktıya Yönelik BCC modeli uygulanmıştır. Yapılan analizler sonucunda 2 farklı firmanın tüm modellerde etkin oldukları tespit edilmiştir. Tüm modellerde etkin olmayan firmalar için referans firmalar tespit edilmiştir. Ayrıca etkin olmayan firmalar içinde gelişim noktaları hakkında önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Today, services are provided in Single and Dual-Multi channels to meet the demands of the consumer. With the development of technology and the change in consumer behavior, institutions have started to serve in the Multi (Omnichannel, unlike the channel structures they have presented before. In our study, it is aimed to design a model that will measure the performance of omni supply chain channel structures based on performance criteria. First, researchers were made for omni-channel performance criteria and a list was created. In order to finalize the list of omni-channel performance criteria, a likert-scale internet-based questionnaire was applied to the experts working in the sector. As a result of the study, a list of Omni channel performance criteria was created with analyzes. Performance criteria are used to determine the position of retail companies relative to their competitors, to identify improvement points and to offer suggestions. At the point of application of the model, the data envelopment model, which is one of the linear programming models, was preferred. In data envelopment models, some of the performance criteria are eliminated due to the relationship between input, output and decision-making units. In the data envelopment analysis, performance criteria values were found for all of the companies determined as the decision-making unit. EMS program was preferred for data envelopment analysis. Input Oriented CCR, Output Oriented CCR, Input Oriented BCC and Output Oriented BCC models from data envelopment models were applied. As a result of the analysis, it was determined that 2 different companies were effective in all models. In all models, reference companies were determined for ineffective companies. In addition, suggestions were made about the development points within the inactive companies.