Kırsal gençlerin tarıma bakışları ve göç davranışlarının belirlenmesi: Tokat ili örneği
Determining the tendencies of rural young people to stay in agriculture: Case of Tokat
- Tez No: 713468
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLİSTAN ERDAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalışmada kırsal alanda yaşayan gençlerin tarıma bakış açıları ve göç davranışlarının belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda, bölgedeki kırsal gençlerin tarımdan beklentileri, göç niyetleri, nedenleri ve davranışları incelenmiştir. Çalışmada aynı zamanda gençlerin yaşadıkları hanelere ait sosyo-ekonomik yapı araştırılarak gençlerin ebeveynlerinin tarıma ve göçe bakış açıları da incelenmiş ve gençlerin göç davranışlarına etkisi belirlenmiştir. Çalışmada Tokat iline bağlı beş farklı ilçedeki köylerde yaşayan toplam 78 adet genç ve onların hane reisleri ile yüz yüze anket yapılmıştır. Anket yapılan gençler gayeli olarak 15-29 yaş aralığında seçilmiştir. Anketlerden elde edilen veriler GDI (Göç Davranış Endeksi) analizi ve Ki-kare analizi kullanılarak değerlendirilmiş ve sonuçlar çizelgeler halinde sunulmuştur. Araştırma bulgularına göre, gençlerin %72'sinin yaşadıkları kırsal alandan göç etmek istedikleri, %20'sinin göç etmek istemediği, %8'inin ise kararsız olduğu belirlenmiştir. Göç etmek isteyen gençlerin tamamı göç ettiği yerde tarım dışı alanlarda çalışmayı planlamaktadırlar. Göç niyeti olan kırsal gençlerin göç davranışı indeksini belirlemek için 14 adet gösterge belirlenmiştir. Gençlerin göç etme şekli, çalışma planı, ailenin göç kararına yaklaşımı gibi unsurların göç davranışlarında belirleyici rol oynadığı tespit edilmiştir. Tokat ilinde tarım alanında gerek kırsal kalkınma gerekse bitkisel ve hayvansal ürün yetiştirme üzerine önemli yatırımlar yapılmaktadır. Bu anlamda son yıllarda ilin göç verilerinin gerilediği görülmektedir. Tarımsal faaliyetlerin devamlılığının sağlanabilmesi ve gençlerin özendirilmesi açısından bölgede tarıma dayalı sanayi yatırımlarının da desteklenmesi gerekmektedir. Bu, ilde üretilen tarımsal ürünlerin katma değere dönüştürülmesi ve yeni iş imkânlarının oluşturulmasında büyük önem taşımaktadır. ANAHTAR KELİMELER: Kırsal göç, Tarımsal üretim, Göç davranış indeksi, Genç nüfus (Kırsal genç)
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to evaluate the agricultural perspectives of young people living in rural areas and to determine their migration behavior. For this purpose, the expectations of rural youth in the region from agriculture, their intention to migrate, their reasons for migration and their behaviors were examined. In the study, the socio-economic structure of the households where the young people live was also investigated, and the perspectives of the young people's parents on agriculture and migration were also examined and the effect of the parents' perspectives on the migration behavior of the youth was determined. The data of the study were obtained from face-to-face surveys with a total of 78 young people living in the villages of five different districts of Tokat and their household heads. The young people who participated in the survey were selected in the 15-29 age range for purpose. The data obtained from the questionnaires were evaluated using GDI (Migration Behavior Index) analysis and Chi-square analysis, and the results were presented in charts. According to the research findings, it has been determined that 72% of the young people want to migrate from the rural area they live in, 20% do not want to migrate, and 8% are undecided on this issue. All of the young people who want to migrate plan to work in non-agricultural areas where they migrate. 14 indicators were determined to determine the migration behavior index of rural youth with migration intention. It has been determined that factors such as the way young people migrate, the work plan, and the family's approach to the migration decision play a decisive role in their migration behavior. In Tokat, important investments are invested in agricultural areas, both in rural development and in the cultivation of plant and animal products. For this reason, it is seen that the migration data of the province has decreased in recent years. In order to ensure the continuity of agricultural activities and to encourage young people to agriculture, it will be beneficial to support agriculture-based industrial investments in the region. This support is of great importance in terms of transforming the agricultural products produced in Tokat into added value and creating new job opportunities. KEYWORDS: Migration, Rural to Urban Migration, Agriculture, Rural Young