Die rolle der grammatik im fremdsprachenunterricht und in den lehrwerken für deutsch als fremdsprache
Yabancı dil öğretiminde ve yabancı dil Almanca ders kitaplarında dil bilgisinin rolü
  1. Tez No: 713467
  2. Yazar: ŞERİFE ÇELİKKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MANFRED KIENPOINTNER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Almanca
  9. Üniversite: University of Innsbruck
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 487
Özet
Bu çalışmada, çeşitli dil edinim teorileri sunulmaktadır. Ardından Türk okul sistemi ve Türkiye'de yabancı dil öğretimi, dilbilgisinin yabancı dil öğretimindeki rolü tartışılmakta ve dilbilgisinin görevleri ana hatlarıyla belirtilmektedir. Daha sonra Türk okullarında kullanılan Yabancı dil Almanca ders kitaplarının eleştirel bir analizi yapılmıştır. Türkiye'de yabancı dil olarak Almanca öğretimindeki mevcut durum, bir anket çalışmasıyla (farklı okul türlerinden öğretmenler ve öğrencilerle görüşülmüştür) belirlenmiştir. Bu araştırmanın sonuçları tartışılıp yabancı dil öğretimi için öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this dissertation various theories of language acquisition are presented. Then the Turkish school system and the current situation of foreign language teaching in Turkey are described. Furthermore, the role of grammar in foreign language teaching and the functions of a didactical grammar are discussed. Moreover, a critical analysis of some textbooks of 'German as a foreign language' at Turkish schools is presented. The current situation of German as a foreign language in Turkey is investigated with the help of a questionnaire (answered by teachers and pupils of different school types). The results of this investigation are discussed and some conclusions concerning a modern teaching of foreign languages are drawn.