The Role of Interference in Moderating the Relationship between Working Memory Capacity and Cued-Recall
İşler Bellek Kapasitesi Ve İpucu İle Hatırlama Arasındaki İlişkide Bozucu Etkinin Moderayson Rolü
  1. Tez No: 713503
  2. Yazar: ÜMİT AKIRMAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DOUGLAS L. NELSON
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: University of South Florida
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
İşler belleğin bilinçli olarak aktifleştirilmiş bilgilerin işlenmesindeki rolü üzerine çok fazla araştırma yapılmış olmasına rağmen işler belleğin otomatik olarak etkinleştirilen bilgi üzerinde olası etkileri üzerine araştırmalar azdır (Barrett, Tugade, & Engle, 2004). İşler bellek kapasitesinin ne kadar otomatik bilgi aktif hale getirdiği birkaç mekanizmayla bağlantılı olabilir: ilgili bilgilere erişim kolaylığı sağlar veya alakasız düşünce ve bilgileri (yani gürültüyü) engeller. Bu çalışmanın amacı, işler bellekteki bireysel farklılıkların ipucu ile hatırlamadaki örtük ve açık süreçlere etkisini araştırmaktır. Katılımcılar bir dizi hedef kelimeleri çalıştılar ve bellekleri çağrışımsal olarak hedef kelimelerle ilişkili ipucu kelimeleri verilerek test edildi. Deney 1'de hedef kelimelerin bağlantılılığı, Deney 2'de ise hedef kelimelerin çağrışım seti büyüklüğü değişimlendi. İpuçlu hatırlama bellek testi çeşitli zaman aralıklarından (0, 10 ve 20 dakika) sonra gerçekleştirildi. Katılımcıların işler bellek kapasiteleri hem işlem hem de sayım aralığı görevleri ile ölçüldü. Son olarak, tüm katılımcılar, bölünmüş dikkat talimatları altında ikinci bir kelime listesi çalıştılar. Bu araştırmada uygulanan deneyler 1) akılda tutma aralığının ipucuyla hatırlamadaki bellek performansı üzerine etkisini, 2) işler bellek kapasitesindeki bireysel farklılıkların çeşitili zaman aralıklarında ipucu ile hatırlama bellek performansı üzerindeki etkisini ve 3) işler belleğin ve dikkat bölünmesinin örtük olarak aktifleşen bilgiler (yani, bağlantılılık ve çağrışım seti büyüklüğü) üzerine etkilerini incelemiştir. Bulgular, işler bellek kapasitesinin kasıtlı (açık) süreç türleri ile ilgili olduğunu ancak kişinin farkındalığı dışındaki örtük süreçlerle ilgili olmadığını göstermiştir. Ayrıca, işler bellek kapasitesinin zaman aralığı ile etkileşime girdiği bulundu. Bu bulgu, işler bellek kapasitesinin dikkat süreçlerini içermesi yaklaşımı, yani yüksek işler bellek kapasite avantajının yalnızca bozucu etkiye maruz kalındığında görünmesi ile uyumludur. Şaşırtıcı bir şekilde, düşük işler bellek kapasitesine sahip katılımcılar, hemen yapılan bellek testinde yüksek işler bellek kapasitesine sahip katılımcılardan daha iyi performans gösterme eğilimindeydi. Bu bulgular, bilginin korunmasındaki ve tekrar ve hatırlama stratejilerindeki farklılıklarla açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
Although much research has been done on how well working memory predicts processing of consciously activated information, research on the possible influences of working memory on automatically activated information is scarce (Barrett, Tugade, & Engle, 2004). Working memory capacity (WMC) may be related to how much information is activated automatically by either aiding ease of access to relevant information or by its role in inhibiting irrelevant thoughts and information (i.e., noise). The purpose of the present study was to examine the contribution of individual differences in WMC on implicit and explicit processes in cued recall. Participants studied target words and recall was cued by associatively related words. Target connectivity was varied in Experiment 1 and target set size was varied in Experiment 2. The cued recall memory test was conducted after various retention intervals (0, 10 and 20mins). In addition, memory span of all participants was measured with both operation and counting span tasks. Finally, all participants studied a second list of words under divided attention instructions. The present experiments examined 1) the influence of retention interval on cued recall performance, 2) the influence of individual differences in WMC on cued recall after various retention intervals and 3) the role of WMC and divided attention on implicitly activated knowledge (i.e., connectivity and set size effects). The findings revealed that working memory is related to intentional (explicit) types of processes, but not related to implicit processes outside of a person's awareness. WMC also interacted with retention interval. This finding is compatible with an attentional interpretation of WMC that assumes the high span advantage is apparent only when there is interference. Surprisingly, low span participants tended to outperform high span individuals on an immediate test. These findings are explained by differences in maintenance of information and rehearsal, and retrieval strategies.