İnandık köyü (Çankırı) obruk afetlerinin zemin özellikleri açısından incelenmesi
Investigation of Çankırı Inandık village sinkhole disasters in terms of soil characteristics
- Tez No: 713505
- Danışmanlar: PROF. DR. ENDER SARIFAKIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Ülkemiz doğal veya beşeri kaynaklı pek çok afetin görüldüğü bir konumda yer almaktadır. Bu afetlerden birisi de obruk oluşumlarıdır. Obruklar ani gerçekleşen ve ne zaman gerçekleşeceği önceden tahmin edilemeyen oluşumlar olduğundan, oluştukları bölge için ciddi bir tehdit unsurudur. Obruk oluşumları sebebiyle yerleşim yerindeki birçok bina hasar görebildiği gibi, yöre halkının geçim kaynağı olan araziler de kullanılamaz hale gelebilmektedir. Bu çalışmanın yapıldığı alan Çankırı-Merkez ilçesi İnandık köyü ve civarıdır. İnandık köyü obruk oluşumları bir jips karstı olarak gerçekleşmektedir. Jipslerin su ile çözünürlüğü karbonatlı kayaçlara oranla daha fazla olduğundan daha büyük oranda risk arz etmektedir. Bu çalışmanın yapıldığı alanda zeminin litolojik özellikleri incelenmiş olup, bu amaç doğrultusunda bölgenin zemin özellikleri hakkında fikir edinmek adına sondaj kuyuları ve araştırma çukurları açılmıştır. Sondaj kuyularında yer yer boşluklar tespit edilmiş ve araştırma çukurlarında jipsli birimlerin oldukça düşük dayanım gösterdiği belirlenmiştir. Ayrıca mikrotremör ölçümleri ile zemin hâkim titreşim periyodu ve zemin büyütme oranları hesaplanmıştır. Bölgedeki yapı hasarları incelenerek obrukların ve zemin oturmalarının bölgeye olan zararı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Our country is located in where many natural or man-made disasters are seen. One of these disasters is sinkholes. Since sinkholes are a sudden and unpredictable phenomenon, they pose a serious threat to the region where they occur. Many buildings in the settlements may be damaged due to sinkhole formations, and lands which are the source of livelihood of the local people may become unusable. The area where this study was carried out is Inandik village and its surroundings which is in the Çankırı-Central district. Inandik village sinkholes occur as gypsum karst. Since the solubility of gypsum with water is higher than carbonate rocks, it poses a greater risk. The lithological properties of the soil were investigated in the area where this study was carried out. For this purpose, boreholes and research pits have been dug in order to get an idea about the soil characteristics of the region. In the boreholes, cavities were detected in places. It was determined that the gypsum units in the research pits showed very low strength. In addition, soil dominant vibration period and soil amplification ratios were calculated with microtremor measurements. The damage of the potholes and ground settlements to the region has been determined by examining the structural damages in the region.