Arbeitsmigration aus der Türkei und dieGewerkschaften in Österreich
Türkiye'den Avusturya'ya İşgücü Göçü ve Sendikalar
- Tez No: 713592
- Danışmanlar: PROF. DR. OTMAR HÖLL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2011
- Dil: Almanca
- Üniversite: Universität Wien
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 229
Özet
Türkiye'den Avusturya'ya İşgücü Göçü ve Sendikalar adlı doktora çalışması Türkiye ile Avusturya devletlerinin 1964 yılında yapmış oldukları İşgücü Anlaşması ile başlamaktadır. Bu anlaşma ile her iki devlet yüzyıllardır süren ilişkilerinde yeni bir sayfa açmış oldular. Avusturya iş gücü piyasasındaki açığı kapatmak amacıyla yapılan bu anlaşma ile Türkiye'den Avusturya'ya işgücü göçü resmen başlamış oldu. Türk işçilerinin Avusturya'ya gelmeleri ile daha önce var olmayan olgular da ortaya çıkmaya başlamıştır. İşgücü göçünün ilk on yılında arzulanan amaç gerçekleşmiş ve işgücü piyasasındaki açık kapatılmıştır. Fakat 1970'li yılların başında Petrol Krizinin sebep olmuş olduğu olumsuz ekonomik gelişmeler beklenmedik sorunlar oluşturmuştur. Böylece yeni bir topluma dâhil olan farklı kültür mensubu bireylerin sosyal sorunları da ortaya çıkmaya başlamış oldu. Doktora çalışması ile Avusturya işgücü piyasasına dâhil olan Türk işçilerinin gerek iş yerlerinde gerekse sosyal hayatlarında karşılaştıkları sorunlar ele alınmıştır. Türk işçilerinin karşılaşmış oldukları sosyal sorunlar karşısında Avusturya devletinin izlemiş olduğu politikalar ile iş yerlerindeki sorunlar ile ilgili Avusturya Sendikalar Birliği'nin tutumu analiz edilmeye çalışılmıştır. Çalışma gerçekleştirilirken birincil ve ikincil kaynaklardan faydalanılmış ve sorunun muhatabı olan kurum ve kuruluşların yetkilileri ile de görüşmeler gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The doctorate study entitled“Labour Migration from Turkey to Austria”has started with the Labour Agreement between the Government of the Republic of Türkiye and the Government of the Republic of Austria in 1964. Both governments opened a new page in their centuries-old relationships with this agreement. The labour migration from Türkiye to Austria has officially begun with this agreement has been made to close the gap in Austria's labour market. As Turkish workers have come to Austria, a few facts that did not exist before have occurred. The desired objective was achieved and the gap in the labour market was closed in the first ten years of labour migration. However, the adverse economic conditions which were caused by the Oil Crisis in the early 1970s created unexpected problems. Thus, social problems have also appeared for individuals who belong to different cultures and have been included in a new society. This study addresses issues that Turkish workers who have been included in Austria's labour market have faced both in the workplace and in social life. The present study has attempted to analyze the policies adopted by the Government of Austria on Turkish workers have social issues and the attitude of the Austrian Trade Union regarding these workers' problems in the workplace. Primary and secondary sources were used and interviews were held with the authorities of the institutions and organizations that were the addressee of the issue in this study.