Akut lenfoblastik lösemili hastaların tam kür olduktan ve tedavisi tamamlandıktan sonra nütrisyonel durumlarının araştırılması
Investigation of the nutritional conditions patients with acute lymphoblastic leukemia after treatment is completed and be cured
  1. Tez No: 713593
  2. Yazar: AKBAR AKBAROV
  3. Danışmanlar: DOÇ. AYLİN CANBOLAT AYHAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Göztepe Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Giriş ve Amaç: Çocukluk çağının en sık gözlenen malignitesi olan Akut Lenfoblastik Lösemi'nin (ALL) tanı ve tedavisinde ilerlemeler sağlanmış ve günümüzde kür oranı %90'ları aşmıştır. Bununla beraber ALL tedavisi almış ve tam kür olmuş çocuklarda hayatın ileri dönemlerinde meydana gelebilecek kronik sağlık sorunları üzerine odaklanma gereği ortaya çıkmıştır. Biz de çalışmamızda ALL tanısı almış ve tedavi sonucunda kür olmuş çocuk hastalarda nütrisyonel durumun araştırılması ve etki eden faktörlerin belirlenmesini amaçladık. Gereç ve Yöntem: Tek merkezli çalışma tasarımı ile, İstanbul Medeniyet Üniversitesi Göztepe Eğitim Araştırma Hastanesi'nde ALL tanısı almış ve tedavi edilmiş toplam 41 hasta seçilerek demografik verileri kaydedildi. Çocukların beslenme durumlarına yönelik hazırlanan anket uygulandı, fizik muayeneleri gerçekleştirildi ve laboratuar tetkikleri yapılarak sonuçları kaydedildi. Elde edilen veriler istatistiksel analiz için SPSS paket program kullanılarak değerlendirildi. Bulgular: Çalışmamızda incelenen 41 hastanın 22'si erkek 19'u kız, ortalama yaşları 11.98±3.74 yıldır. Hastaların %57.5'i (23 hasta) normal vücut kitle indeksine sahipken, 16 hasta (%40) fazla tartılı veya obezdir. Hastaların yüksek oranda (21 hasta, %51.5) işlenmiş gıda tükettikleri; çok az spor yaptıkları (8 hasta, %19.5) ve günün önemli bir bölümünü (1 saatten fazla) ekran karşısında geçirdikleri belirlenmiştir (40 hasta, %97,6). Hastaların tamamında (41 hasta, %100) D vitamini, 8 hastada da (%19.5) B12 vitamini düşük saptanmıştır. Ayrıca C vitamini eksikliği 5 hastada (%12,2), çinko eksikliği 12 hastada (%29,3) ve selenyum eksikliği 5 hastada (%12,2) saptanmıştır. Selenyum eksikliği ile tavuk tüketimi ve D vitamini eksikliği ile süt ve süt ürünleri tüketimi arasında anlamlı bir ilişki saptanmamıştır. Fizik muayenede erkek hastalarda lipomasti gibi bulguların varlığı fazla tartılı, obez ve aşırı obez gruplarında anlamlı oranda daha yüksektir. HbA1C değeri yüksek olan 5 hastamızın 2'si normal VKİ, 2'si aşırı obez iken 1 hastamız ise fazla tartılı olup HbA1C yüksek saptanmıştır. 41 hastamızın hiçbirinde puberte prekoks saptanmamıştır. Tartışma ve Sonuç: Çalışmamızda incelenen ALL tedavisi almış ve tam kür olmuş çocuk hastalarda özellikle D vitamini düşüklüğü oranı dikkat çekicidir. Bu hastalarda proflaktik D vitamini verilmesi fayda sağlayabilir. Yine ALL tedavisi almış ve tam kür olmuşların beslenme durumları ile ilgili önemli hususlara yeterince dikkat etmedikleri göze çarpmaktadır. ALL tedavisi almış ve tam kür olmuş çocuk hastaların hem çocukluk hem erişkin dönemlerinde sağlıklı beslenmelerinin devam ettirilmesi, obezite ve diğer kronik sağlık problemleri riskinin en aza indirilmesi ve en uygun hasta yönetimi şemasının belirlenmesi için ileride yapılacak kapsamlı çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: Acute Lymphoblastic Leukemia (ALL) is the most common childhood malignancy. Significant improvements have been made in diagnosis and treatment and the cure rate has exceeded 90%. However, the need to focus on chronic health problems that may occur later in life in ALL survivors. In our study, we aimed to investigate the nutritional status and to determine the influencing factors in pediatric patients diagnosed with ALL and cured as a result of treatment. Materials and Methods: In this study, which has a single-center study design, a total of 41 patients diagnosed and treated with ALL at Istanbul Medeniyet University Göztepe Training and Research Hospital were selected and their demographic data were recorded. A questionnaire for the nutritional status of the children was applied, physical examinations were carried out and the results of the laboratory tests were recorded. The data obtained were evaluated by using SPSS package program for statistical analysis. Results: A total of 41 patients examined in our study, 22 were male, 19 were female, and their mean age was 11.98 ± 3.74 years. While 57.5% of the patients (23 patients) had normal body mass index, 16 patients (40%) were overweight or obese. Most of patients (21 patients, 51.5%) consumed processed food; did little sport (8 patients, 19.5%) and spent a significant part of the day (more than 1 hour) as screen time (40 patients, 97.6%). Vitamin D was found to be low in all patients (41 patients, 100%) and vitamin B12 was low in 8 patients (19.5%). In addition, vitamin C deficiency was detected in 5 patients (12.2%), zinc deficiency in 12 patients (29.3%) and selenium deficiency in 5 patients (12.2%). There was no significant relationship between selenium deficiency and chicken consumption, vitamin D deficiency and milk and dairy products consumption. The presence of findings such as lipomastia on physical examination was significantly higher in the overweight, obese and extremely obese groups. 2 of our 5 patients with high HbA1C values were normal BMI, 2 of them were extremely obese, and 1 patient was overweight. None of our 41 patients had precocious puberty. Discussion and Conclusion: In our pediatric patients who have recovered from ALL examined in our study, especially the low vitamin D rate is remarkable. It may be beneficial to give prophylactic vitamin D in these patients. It seems that the survivors of ALL do not pay enough attention to important matters regarding their nutritional status. Comprehensive future studies are needed in order to maintain healthy nutrition in both childhood and adulthood of children who have survived ALL, to minimize the risk of obesity and other chronic health problems and to determine the most appropriate patient management algoritm