Die türkisch- israelischen Beziehungen, mit besonderer Berücksichtigung der 90'er Jahre
1990 Yıllar Özelinde Türkiye İsrail İlişkileri
  1. Tez No: 713603
  2. Yazar: MEHMET SOYTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OTMAR HÖLL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Almanca
  9. Üniversite: Universität Wien
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler ve Güvenlik Çalışmaları Anabilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Türkiye ve İsrail Orta Doğu'nun iki önemli devletlerindendir. Her iki devlet halklarının farklı dinlere sahip olmaları aralarındaki ilişkiyi de etkilemektedir. İkinci Dünya Savaşı'ndan sonra Orta Doğu'da yeni kurulan İsrail devletini diplomatik olarak ilk tanıyan Müslüman ülke Türkiye olmuştur. Orta Doğu coğrafyasındaki devletlerin Müslüman olmaları Türkiye'nin İsrail ile olan ilişkilerini İsrail kurulmasından bu yana etkilemiştir. Soğuk Savaş'ın sonra ermesi Türkiye ve İsrail ilişkilerini de etkileyerek yeni bir seviyeye taşınmasını sağlamıştır. Türkiye'nin İsrail'e önceki dönemlere nazaran daha fazla yaklaşabilmesinin önemli bir sebebi İsrail ile Filistinlilerin arasında başlatılmış olan barış sürecidir. Türkiye açısından diğer önemli bir neden ise 1990'lı yıllarda Türkiye'deki PKK terör sorunun iyice artmasıdır. Türkiye'nin PKK terörüne karşı vermiş olduğu mücadelede başta Almanya olmak üzere Avrupa devletlerinin askeri ambargo uygulamaları Türkiye'yi terörle mücadele için gerekli askeri teçhizatın temininin sağlanması amacıyla farklı arayışlara sürüklemiştir. Orta Doğu coğrafyasının önemli bu iki devletin ilişkileri temel kaynak eserler ile siyasetçiler ve devlet yetkililerin vermiş oldukları beyanatlar ele alınarak realist kuram çerçevesinde analiz edilmeye çalışılmıştır
Özet (Çeviri)
Turkey and Israel are two significant governments of the Middle East. The fact that the peoples of both governments have different religions also has affected the relationship between them. After the Second World War, Turkey was the first Muslim country to diplomatically recognized the newly established state of Israel in the Middle East. The fact that the states in the Middle East are Muslim has affected Turkey's relations with Israel since the establishment of Israel. The end of the Cold War has also affected Turkey and Israel relations and brought them to a new level. An essential reason why Turkey has been able to approach Israel more than in previous periods is the peace process initiated between Israel and the Palestinians. The PKK terror issue which has rapidly increased in Turkey in the 1990s is another important reason for Turkey. In Turkey's fight against PKK terrorism, the military embargo practices of European states, especially Germany, have led to different searches to provide the necessary military equipment. The present study has attempted to analyze the relations of these states in the Middle East geography within the framework of realist theory by considering the main source works and the statements made by politicians and state officials.