Elit basketbolcularda pilates egzersizlerinin core stabilizasyonu ve denge parametreleri üzerine etkileri
The effect of pilates exercises on core stabilization and balance parameters in elite basketball players
  1. Tez No: 713604
  2. Yazar: ÖZLEM ÖZCAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET PENSE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Son yıllarda rehabilitasyon ve performansa yönelik çalışmalarda entegre bir egzersiz metodu olarak tercih edilen pilates, elit sporcularda; atletik performansı desteklemek, korumak ve yaralanmaları engellemek için kullanılmaya başlanmıştır. Bu çalışmanın amacı, elit basketbolcularda pilates egzersizlerinin core stabilizasyonu ve denge parametreleri üzerine etkilerinin incelenmesi olarak belirlenmiştir. Araştırma gurubunu, ortalaması 26,29 ± 5.40 yaş olan, Türkiye basketbol I. liginde basketbol oynayan gönüllü 14 adet basketbol oyuncusu oluşturmaktadır. Katılımcılara standart basketbol antrenmanlarına ek olarak, 12 hafta süresince, hafta da 2 gün ve 50 dakika süren pilates egzersizleri uygulanmıştır. Katılımcılara pilates egzersizi öncesi ve sonrası olmak üzere 2 kez vücut kompozisyonu, denge parametreleri, core kuvveti ve stabilizasyonu ile şut performansı ölçümleri uygulanmıştır. Verilerin istatistiksel analizinde, öncelikle değişkenlerin normal dağılım gösterip göstermedikleri Skewness-Kurtosis normalite değerleri ile belirlenmiş, buna göre parametrik testlerden ön test ve son test verilerinin karşılaştırmasında Paired-Samples T Testi kullanılmıştır. Değişkenlerin aralarında bir ilişkinin belirlenmesinde ise, Pearson korelasyon analizi kullanılmıştır. Anlamlı farklılıklarda düzey p0,05) tespit edilmiştir. Bu çalışmanın sonucunda; elit basketbolcularda klasik basketbol antrenmanlarına ilaveten yapılan pilates egzersizlerinin, core stabilizasyonunda önemli gelişim sağlayabilmekte ve zor koşullardaki denge parametrelerinde olumlu etki gösterebildiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Pilates, which is preferred as an integrated exercise method in rehabilitation and performance studies in recent years, has started to be used by elite athletes to support and maintain athletic performance and to prevent injuries. This study aims to investigate the effects of Pilates exercises on core stabilization and balance parameters in elite basketball players. The research sample consisted of 14 volunteer basketball players with an average age of 26.29 ± 5.40 who play in the Turkish Professional Basketball League. In addition to standard basketball training, the participants had Pilates exercises for 12 weeks, 2 days a week and lasting 50 minutes. Body composition, balance performance, core strength and stabilization, and shooting performance measurements were taken twice, before and after the Pilates exercises. In the statistical analysis of the data, first, Skewness-Kurtosis normality values were calculated to determine whether the variables showed normal distribution, and based on the result, the Paired-Samples T-Test was used as a parametric test to compare the pre-test and post-test data. The Pearson correlation analysis was performed to reveal whether there was a relationship between the variables. The level of significance was set at p0.05), there were differences between the pre-test and post-test measurements of body weight (t= -0.67), body fat percentage (t= 1.00), body mass index (t= -0.74), waist-hip ratio (t= 0.54), left hand grip strength (t= -1,30), right hand grip strength (t= 0,80), Lumbopelvic-A stabilization values (t= -0.62), Lumbopelvic-U stabilization values (t= 0 .32), shooting scores (t= -1.36), GA-Balance-OSI (t=0.73), GA-Balance-AP (t= 0.88), GA-Balance-ML (t= 0.82), and Balance-LOS (t= 1.45) values. This study revealed that in elite basketball players, Pilates exercises performed in addition to classical basketball training can lead to significant improvements in core stabilization and have a positive effect on balance parameters in difficult conditions.