Bağışlamanın ortadan kalkması
Annulment of gifts
- Tez No: 713610
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE HAVUTÇU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yaşar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
Bağışlama sözleşmeleri, Türk Borçlar Kanunu'nun özel borç ilişkilerini düzenleyen kısmında yer alan ve kanunda açıkça düzenlenen sözleşme türlerinden biridir. Günlük yaşamda sıklıkla elden bağışlama şeklinde rastladığımız bağışlama sözleşmeleri bağışlama sözü verme şeklinde de kurulabilir. Bağışlama sözleşmeleri, bağışlayan ve bağışlananın karşılıklı irade beyanları ile kurulmasına rağmen karşılıksız bir kazandırmada bulunan bağışlayan sözleşmede ayrıcalıklı ve korunan taraf konumundadır. Bağışlayan bu ayrıcalıklı konumundan dolayı kanunda belirtilen sebeplerin gerçekleşmesi ile tek taraflı olarak bağışlama sözleşmesini ortadan kaldırabilir. Çalışmamızda başta bağışlama sözleşmelerinin bağışlayanın geri alması yoluyla ortadan kalkması olmak üzere bağışlama sözleşmelerinin ortadan kalkabileceği durumları inceledik. Bağışlamanın yerine getirilmiş olmasının geri alma sebepleri ve sonuçları bakımından ortaya çıkardığı farklılıklar üzerinde durarak çalışmamızı tamamladık. Çalışmamızda bağışlama sözleşmelerini genel hatları ile inceledikten sonra bağışlama sözleşmelerinin ortadan kalktığı durumları değerlendirdik. Bağışlama sözleşmeleri, bağışlayan ve bağışlananın ortak kararı ile ortadan kalkabileceği gibi belirli durumların gerçekleşmesi ile kendiliğinden veya hakim kararı ile de ortadan kalkabilecektir. Bağışlama sözleşmeleri kanunda belirtilen sebeplerin gerçekleşmesi durumunda bağışlayan veya bazı hallerde mirasçılarının tek taraflı bir irade beyanıyla da ortadan kalkabilecektir.
Özet (Çeviri)
Donation agreements are one of the types of agreements that are clearly regulated in the law in the part of the Turkish Code of obligations regulating private debt relations. It can also be established in the form of a promise of a gift that we often see as gift from hand to hand in daily life. The donor is privileged and protected in the donation agreement, who makes a saving gratuitously, although donor and recipient donate with mutual claims of intent. Because of this privileged position, the donor may unilaterally revoke the donation agreement, with the reasons set forth in the law. In our study, we reviewed at the circumstances in which gifts can be terminated, especially if gifts are revoked by the donor unilaterally. We have completed our work by focusing on the differences that the fulfillment of gift has made in terms of the causes and conclusions of the revocation. In our study, we reviewed the donation agreement in general terms and then evaluated the cases in which the donation agreements were terminated. It may be terminated by a joint decision of the donor and recipient, or by the decision of a judge or in the event of certain circumstances. In the event that the reasons set forth in the law are met, the gift will also be terminated by a unilateral declaration of intent by the donor or their heir in some cases.