Şanlıurfa ilinde ebeveynlerin aşı kararsızlığı, çocukluk çağı rutin aşı programına uyumu ve etkileyen faktörler
Parental vaccine hesitancy in Şanlıurfa province, compliance with childhood routine vaccination program, and influencing factors
  1. Tez No: 966574
  2. Yazar: MUHAMMED SEYYİD BOZAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DURSUN BARUT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Giriş ve Amaç: Aşılar, 20. yüzyılın halk sağlığı açısından en önemli buluşlarından biri olarak kabul edilmektedir. Bulaşıcı hastalıklara karşı geliştirilen aşılar, salgınların önlenmesine, birçok hastalığın ortadan kalkmasına ve bulaşıcı hastalıkların sonucunda meydana gelen ciddi komplikasyonlar ile ölümlerin azalmasına büyük katkı sağlamıştır. Günümüzde, pek çok ülke aşılarla önlenen bulaşıcı hastalıkların görülme sıklığında artış olduğunu bildirmiştir. Bu durumun en sık karşılaşılan nedeni, ebeveynler tarafından bağışıklamanın reddedilmesi veya aşı kararsızlığı yaşamasıdır. Bu çalışmanın amacı Şanlıurfa ilinde ebeveynlerin aşı kararsızlığı, çocukluk çağı rutin aşı programına uyumu ve etkileyen faktörleri belirlemektir. Materyal ve Metod: Kesitsel tipte planlanan bu çalışma 2025 yılı ocak ayı ile 2025 yılı mart ayı arasında Şanlıurfa ilindeki Aile Sağlığı Merkezlerinde kayıtlı bulunan 0-4 yaş arası çocuğu olan katılımcılar ile yapılmıştır. Veriler; sosyodemografik veri formu, aşı ile ilgili bilgi, tutum ve davranışı belirlemek için sorulan aşılama durumu değerlendirme formu ve aşı kararsızlığı ölçeği ile toplanacaktır. Normal dağılıma uyan verilerin analizlerinde parametrik testler (t testi), normal dağılıma uymayan verilerin analizinde non-parametrik testler (Mann-Whitney U testi), kategorik verilerin karşılaştırılmasında ki-kare testi, ileri analizlerden binary lojistik regresyon yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
İntroduction: Vaccines are recognized as one of the most important public health breakthroughs of the 20th century. Vaccines developed against infectious diseases have greatly contributed to the prevention of epidemics, the elimination of many diseases and the reduction of serious complications and deaths as a result of infectious diseases. Today, many countries report an increase in the incidence of vaccine-preventable infectious diseases. The most common reason for this is refusal of immunization by parents or vaccine ambivalence. The aim of this study is to determine parents' vaccine hesitancy, compliance with the childhood routine vaccination program, and influencing factors in Şanlıurfa province. Materials and Methods:. This cross-sectional study was conducted between January and March 2025 with participants who had children aged 0-4 years registered at Family Health Centers in Şanlıurfa province. Data will be collected using a sociodemographic data form, a vaccination status assessment form to determine knowledge, attitude and behavior regarding vaccination, and a vaccine ambivalence scale. Parametric tests (t-test) were used to analyze data that followed a normal distribution, non-parametric tests (Mann-Whitney U test) were used to analyze data that did not follow a normal distribution, chi-square test was used to compare categorical data, and binary logistic regression was used for advanced analysis.