Telecollaborative digital storytelling: A task for enhancing young EFL learners' intercultural communicative competence
Uzaktan işbirlikli hikaye anlatımı: Yabancı dil olarak İngilizce öğrenen çocukların kültürlerarası iletişim yeterliliğini geliştirme çalışması
  1. Tez No: 713609
  2. Yazar: ÖZGE PELİN NAZLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ASUMAN AŞIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 373
Özet
Küreselleşme ile birlikte, İngiliz dili, kültürlerarası bir etkileşim aracı olarak geçer dil konumu elde etmiştir (Graddol, 2006). Bu nedenle, yabancı dil öğreniminin amacı, yalnızca öğrencilerin dil becerilerini geliştirmekten kültürlerarası iletişim yeterliliklerini (KİY) geliştirmeye doğru bir değişim göstermiştir. Bu çalışma, öğrencilerin iletişim becerilerini geliştirmenin önemini kabul etmekte ve kültürlerarası dijital hikaye anlatımı tekniğiyle küçük yaşta dil öğrenenlerin becerilerini geliştirmek için sınıf tabanlı bir uzaktan işbirliği uygulaması sunmayı hedeflemektedir. Bu hedef doğrultusunda, eTwinning platformunda Portekiz ve Türkiye'deki iki ortaokul arasında bir proje ortaklığı kurulmuştur. Amaçlı Örnekleme Yöntemi yoluyla her ortak okuldan 15 öğrenci seçilmiştir. Proje planlarını tasarlamak için Guth ve Helm (2010) tarafından önerilen Çoklu Okuryazarlık Pedagojisi kullanılmıştır. Bu pedagoji doğrultusunda öğrencilerden 7 haftalık süreçte yabancı partnerlerine dijital hikayeler aracılığı ile kendi kültürlerini tanıtmaları ve onlarla birlikte dijital hikayeler tasarlamaları istenmiştir. Mevcut çalışma, sıralı açıklayıcı karma yöntem araştırma tasarımını kullanmış ve verilerini hem nicel bir kaynak olan IS-15 Ölçeğinden (Wang & Zhou, 2016) hem de nitel kaynaklar olan öğrenci günlükleri, yarı yapılandırılmış görüşmeler ve araştırma dergilerinden elde etmiştir. Ayrıca, bu çalışma Byram'ın (1997) Çok Boyutlu Kültürlerarası İletişimsel Yeterlilik Modeli (ÇBKİY) ve Bennett'in (1986) Kültürlerarası Duyarlılığın Gelişimsel Modelini (KDGM) birlikte kullanmış ve verileri Tecedor ve Vasseur'un (2020) Değerlendirme Kılavuzu doğrultusunda analiz etmiştir. Nitel ve nicel analizler, Portekizli ve Türk öğrencilerin bilgilerini, tutumlarını, becerilerini ve kültürel farkındalıklarını geliştirmeyi başardığını ve kültürel iletişimsel becerilerini geliştirdiğini göstermiştir. Son olarak bulgular, öğrencilerin etnik merkezci yönelimlerini yıktığını ve etnik göreli bakış açısı geliştirdiğini belirtmiştir. Bulgulara bağlı olarak, çalışma öğretmenler, öğrenciler ve yöneticiler için uzaktan işbirlikli değişimleri müfredat etkinliklerine dahil etmeleri için öneriler sunmuştur.
Özet (Çeviri)
With the world modifying into a co-dependent universal system, the position of the English language has commenced to evolve into a global lingua franca as an agent for crosscultural interaction (Graddol, 2006). In consequence, the purpose of foreign language learning has shifted from mere development of learners' language skills to advancement of their intercultural communicative competence (ICC). The present study recognized the importance of enhancing learners' ICC and aimed to offer a classroom-based telecollaborative implementation to enhance young language learners' ICC through intercultural exchanges of digital stories. With this purpose, it forged a collaborative partnership between a Portuguese and a Turkish secondary school on the eTwinning platform. It selected 15 young learners from each partner school via the Purposive Sampling Method. The Pedagogy of Multiliteracies proposed by Guth and Helm (2010) was utilized to design the project plans, and the students were assigned to exchange intracultural and intercultural digital narratives for 7 weeks. The current study employed the sequential explanatory mixed methods research design and derived its data from both the quantitative source of IS-15 Scale (Wang & Zhou, 2016) and qualitative sources of learner diaries, semi-structured interviews, and research journals in this process. Moreover, it triangulated Byram's (1997) Multidimensional Model of Intercultural Communicative Competence (MMICC) and Bennett's (1986) Developmental Model of Intercultural Sensitivity as its theoretical basis and analysed the data in line with Tecedor and Vasseur's (2020) Assessment Guideline. The analyses revealed that the Portuguese and Turkish young learners achieved to enhance their knowledge, attitudes, skills, and critical cultural awareness, which yielded significant improvement in their ICC. Furthermore, they indicated that the learners demolished their ethnocentric orientations and developed higher ethnorelativist perspectives. Contingent with the findings, the study offered implications for teachers, learners, and policymakers to incorporate telecollaborative exchanges into curricular activities.