Calculation of detector specific output correction factors based on IAEA-AAPM TRS 483 for 6 MV flat/ unflat photon beams andcomparison with literature
6 MV flat ve unflat foton demetleri için küçük alan output düzeltme faktörlerinin IAEA-AAPM TRS-483'e göre farklı detektörler için hesaplanması ve literatür ile karşılaştırılması
- Tez No: 713621
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞERİFE İPEK KARAASLAN, DR. ÖĞR. ÜYESİ CEMİLE CEYLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Radyasyon Onkolojisi, Physics and Physics Engineering, Radiation Oncology
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Fiziği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
TRS-483 önerilerinde küçük alanlarda uygulanacak output düzeltme faktörleri Linac model farkı, kolimasyon ve filtrelasyon farkı olmaksızın her detektör ve alan boyutu için tek değer olarak belirtilmiştir. LCPE'nin kaybolduğu küçük alanlar için soğurulan doz ölçümlerinde kullanılan detektörün varlığından dolayı dozimetrik ölçümler ciddi şekilde etkilenmekte; hacim ortalaması, pertürbasyon etkileri gibi sorunlar oluşmaktadır. Tedavi MU değeri hesaplamalarında Scp değerleri kullanıldığından dedektör farklılığından kaynaklı Düzeltme Faktörlerinin TPS'e yanlış ya da eksik girilmesi durumunda SRS, SRT, SBRT gibi küçük alanların sıkça kullanıldığı planlarda doz hesaplamaları yanlış olmaktadır. Çalışmamızda 7 farklı detektör ve 9 farklı alan boyutu (0.5, 1.0, 2.0, 2.5, 3, 3.5, 4.0, 4.5, 5.0 cm2) için düzeltme faktörleri deneysel yöntem kullanılarak hesaplandı ve literatürde belirtilen detektörlere özgü düzeltme faktörleri ile uygunluğu araştırıldı. CC01, CC04, Extradin A16, Pinpoint 3D, microDiamond, Edge ve Diode SRS için 6 MV WFF ve FFF foton output faktörleri Daisy Chain yöntemi ile orta alan kullanılarak hesaplandı. EBT3 film için hesaplanan field output faktörü kullanılarak her bir detektör için detektöre özgü düzeltme faktörleri bulundu. Tüm ölçümler Versa HD cihazında gerçekleştirildi. Orta Alan hesaplamaları için 4 x 4 cm2 alan boyutu ve CC13 iyon odası kullanıldı. Iyon odalarının 3 cm2'den küçük alan boyutlarında under-response olduğu ve bu sebepten daha büyük düzeltme faktörüne ihtiyaç duyduğu, katı hal detektörlerin ise over-response olduğu ve daha küçük düzeltme faktörüne ihtiyaç duyduğu gözlemlendi. Ayrıca, iki farklı enerji 6 WFF / 6 FFF için bulduğumuz düzeltme faktörleri arasında ki yüzde sapma 2 cm2 ve daha büyük alan boyutlarında hem iyon odalari hem de katı hal detektörler için maksimum % 2 olarak bulundu. 2 cm2'den daha küçük alan boyutlarına gidildikçe ise iki enerji için de kullandığımız tüm detektörler için bulunan düzeltme faktörleri arasında anlamlı fark oluştuğu gözlemlendi.
Özet (Çeviri)
In the TRS-483 recommendations, output correction factors to be applied in small fields are specified as a single value for each detector and field size, regardless of the Linac model, collimation, or filtering difference. For small fields where LCPE is lost, dosimetric measurements are seriously affected by the presence of the detector used in the absorbed dose measurements resulting in problems like Volume Averaging and Perturbation effects. Since Scp values are used in the treatment MU value calculations, if the Correction Factors due to the detector differences are entered into the TPS incompletely, the dose calculations are incorrect in the plans where small fields such as SRS, SRT, SBRT are used frequently. In our study, correction factors for 7 different detectors and 9 different field sizes (0.5, 1.0, 2.0, 2.5, 3, 3.5, 4.0, 4.5, 5.0 cm2 ) were calculated using the experimental method and their compatibility with the correction factors specific to the detectors specified in the literature was investigated. 6 MV WFF and FFF photon output factors for CC01, CC04, Extradin A16, Pinpoint 3D, microDiamond, Edge and SRS Diode were calculated with Daisy Chain method using the intermediate field. Correction factors were found for each detector using the calculated field output factor for the EBT3 film. All measurements were performed on the Versa HD system. The field size of 4 x 4 cm2 and a CC13 ion chamber were used for intermediate-field calculations. It was observed that ion chambers are under-response in field sizes smaller than 3 cm2 and need a larger correction factor, whereas solid-state detectors are over-response, and need a relatively smaller correction factor than ion chambers. The percent variation between the correction factors for the two energies 6 WFF / 6 FFF was found to be a maximum of 2% for both ion chambers and solid detectors at field sizes of 2 cm2 and larger. There was a significant difference between the correction factors found for all detectors we used in our study for both energies in the field sizes smaller than 2 cm2.