Türkiye'nin seçili kalkınma planlarının karşılaştırmalı analizi
Comparative analysis of Turkey's selected development plans
  1. Tez No: 713637
  2. Yazar: ATİLLA CEBECİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ATAKİŞİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Türkiye'nin uzun vadeli hedeflerinin gerçekleştirilmesinde, çarpan etkisi ile kalkınma sürecini hızlandıran güçlü yönetişim yapılarının oluşturulması ve kurumlara güvenin tesis edilmesi giderek daha fazla önem kazanmaktadır. Bu çalışma üç ana bölümden oluşmaktadır. İlk bölüm, kalkınma kavramı ve iktisadi kalkınmanın ortaya çıkış sürecinden günümüze kadar uzanan dönemlere ait geliştirilen teori ve yaklaşımları açıklamaktadır. İkinci bölüm, 1984 sonrası 1985-1989'dan başlayarak, günümüz ve gelecek kalkınma planlarının hedef ve politikalarından ve amaçlarından oluşmaktadır. Üçüncü bölüm ise çalışmanın ana bölümü olup, içerik analizi sonucunda ortaya çıkan problemleri tartışarak yorumlamaktadır. Bu çalışmanın amacı Türkiye'de küresel gelişmeler ve eğilimler, küresel eğilimler ve Türkiye etkileşimi, dünya ekonomisinde makroekonomik gelişmeler ve beklentiler, plan öncesi dönemde Türkiye'de ekonomik ve sosyal gelişmeler, planların hedefleri ve politikaları, rekabetçi üretim ve verimlilik, istikrarlı ve güçlü ekonomi, nitelikli insan, güçlü toplum, yaşanabilir şehirler, sürdürülebilir çevre ve hukuk devleti, demokratikleşme ve iyi yönetişim planlamasının 1985-2019-2023 yılları arasındaki geçirdiği ve geçireceği değişimleri derinlemesine analiz ederek ve tartışarak akademik dünyasına katkıda bulunmaktır.
Özet (Çeviri)
Establishing strong governance structures that accelerate the development process with a multiplier effect and increasing the trust in institutions are becoming more and more important in the realization of Turkey's long-term goals. This study consists of three main parts. The first chapter explains the concept of development and the theories and approaches developed from the emergence of economic development to the present. The second part consists of the goals, policies and objectives of today's and future development plans, starting from 1985-1989 after 1984. The third part is the main part of the study and discusses and interprets the problems that arise as a result of the content analysis. The aim of this study is global developments and trends in Turkey, global trends and Turkey interaction, macroeconomic developments and expectations in the world economy, economic and social developments in Turkey in the pre-plan period, targets and policies of the plans, competitive production and productivity, stable and strong economy, To contribute to the academic world by deeply analyzing and discussing the changes that qualified people, strong society, livable cities, sustainable environment and rule of law, democratization and good governance planning have gone through between 1985-2019-2023.