COVID-19 yoğun bakım ünitelerinde çalışan hemşirelerin bakım deneyimleri
Care experiences of nurses working in COVID-19 intensive careunits
- Tez No: 713636
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ARAZ ASKEROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Araştırmada, Covid-19 yoğun bakımlarda çalışan hemşirelerin bakım deneyimlerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Nitel-fenomenolojik desen olan çalışmaya Covid-19 pandemi döneminde Covid-19 yoğun bakımlarda çalışan 12 hemşire dâhil edildi. Araştırmada literatüre bağlı kalınarak hazırlanmış12 açık uçlu sorudan oluşan görüşme formu kullanılmıştır. Zoom Cloud Meeting uygulaması ile ortalama 45- 60 dakika sürelerinde derinlemesine görüşme yöntemi kullanılarak ses ve görüntü kaydı alma şeklinde veriler toplanmıştır. Araştırmanın yürütülmesi için Sağlık Bakanlığı Bilimsel Araştırma Kurulu ve Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Lisansüstü Eğitim Enstitüsü Etik Kurulundan yazılı izin alınmıştır. Görüşmeler yapılmadan önce katılımcılardan sözlü onam alınmıştır. Verilerin analizi MAXQDA 20 programında betimsel ve ilişkisel analizler aracılığıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırmada a. Zorlu Süreç teması (Kategoriler: sorunlar, önlemler, tedavi süreci, uyum, zorluklar), b. Holistik Bakım Yaklaşımı teması (Kategoriler: fiziksel bakım, iletişim, zorluklar, manevi bakım), c. Etik İkilem teması (Kategoriler: çalışma ilkeleri, etik olan davranışlar, yönetim-kurumsal yaklaşım, etik olmayan davranışlar) ve d. Fiziksel-Psikolojik Etkiler teması (Kategoriler: fiziksel etkiler, psikolojik etkiler) olmak üzere toplam 4 tema, 15 kategori, 62 kod ve 13 alt kod belirlenmiştir. İlişkisel analizde katılımcılar tedavi-bakım süreci ile görüş bildirirken, iş yükü, tükenmişlik, üzüntü ve hasta profili ile ilgili de görüş bildirdikleri belirlenmiştir. Çalışmada Covid-19 pandemide yoğun bakım hemşirelerin yoğun deneyimlerinin olduğunu belirlenmiştir. Covid-19 yoğun bakım hemşirelerinin yaşadıkları deneyimlere göre yönetim tarafından desteklenmeleri gerektiği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In the study, it was aimed to examine the care experiences of nurses working in Covid-19 intensive care units. In qualitative-phenomenological design study, 12 nurses who working in Covid-19 intensive care units during the Covid-19 pandemic period were included. In the research, an interview form consisting of 12 open-ended questions prepared based on literature was used. In data collection in-depth interview method for an average of 45-60 minutes in the form of audio and video recordings by Zoom Cloud Meeting were used. Written permission was obtained from the Scientific Research Board of the Ministry of Health and the Ethics Committee of the Graduate Education Institute of Çanakkale Onsekiz Mart University. Before the interviews verbal consent was obtained from the participants. The analysis of the data was carried out through descriptive and relational analyzes by MAXQDA20 program. In study a total of a. Challenging Process theme (Categories: problems, precautions, treatment process, compliance, difficulties), b. Holistic Care Approach theme (Categories: physical care, communication, challenges, spiritual care), c. Ethical Dilemma theme (Categories: working principles, ethical behaviors, managementcorporate approach, unethical behaviors) and d. Physical-Psychological Effects theme (Categories: physical effects, psychological effects) 4 themes, 15 categories, 62 codes and 13 sub-codes were determined, In the relational analysis, it was determined that while the participants expressed their opinions about the treatment-care process, they also expressed their opinions about the workload, burnout, sadness and patient profile. In the study, it was determined that intensive care nurses had extensive experience in the Covid-19 pandemic. According to their experiences it is thought that Covid-19 intensive care nurses should be supported by the management.