Brand experience manifestation: A tool for concept evaluation according to brand attributes and touchpoints
Marka deneyimi göstergeleri: Marka özelliklerine ve temas noktalarına göre konsept değerlendirme aracı
- Tez No: 713638
- Danışmanlar: PROF. DR. OWAIN FRANCIS PEDGLEY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Industrial Design
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstriyel Tasarım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Markalar sadece isimler veya logolarla sınırlı değildir. Tüketicilerin daha bilinçli ve talepkar olduğu modern iş dünyasında rekabet avantajı sağlamak ve korumak için etkilidirler. Firmalar artık çok sayıda temas noktası aracılığı ile birden fazla fiziksel ürüne ve dijital hizmete sahip çoklu marka sunmaktadır. Bir tasarım konseptinin marka niteliklerini uygun şekilde temsil etmesini ve ilgili temas noktalarıyla uyumunu sağlamak, tutarlı bir marka deneyimi sunulmasında esestır. Bu nedenle, seçkin nitelikte bütünsel deneyimlerin sunulması gerekliliği kaçınılmazdır. Bu çalışma, önemli ölçüde boyut farkına sahip, ayrı sektörlerden iki firmanın vakaları aracılığıyla marka deneyiminin pratikte kendini nasıl gösterdiğini anlamayı amaçlamaktadır. Çalışmanın bulguları, terminolojinin kullanımı ve yorumlanmasında literatür ve uygulama arasındaki uçurumu açığa çıkartmaktadır. Bulgular ayrıca, organizasyon ve sektör yapılarının ortaya çıkış sürecini nasıl etkileyebileceğini açığa çıkartmakta ve en önemlisi, marka perspektifinden konsept değerlendirmesine yardımcı olacak daha fazla araca olan ihtiyacı vurgulamaktadır. Araştırma sırasında ortaya çıkan temel sorunlu noktaları ele almak için Çok Özellikli Karar Verme ilkelerine dayalı bir araç tasarlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Brands are not just confined to names or logos. They are instrumental for acquiring and retaining competitive advantages in the modern business world, where consumers are more knowledgeable and demanding. Firms are now offering multiple brands with multiple physical products and digital services through a plethora of touchpoints. Ensuring a design concept's proper representation of brand attributes and alignment with corresponding touchpoints are fundamental for delivering a consistent brand experience. Thus, offering exquisite holistic experiences is imperative. This study aims to understand how brand experience is manifested in practice, through the cases of two firms of substantially different sizes and sectors. The findings of the study highlight a gap in the use and interpretation of terminology, between literature and practice, reveal how the organizational and sector nature may influence the manifestation process, and most importantly highlight a need for more tools that assist with concept evaluation from a brand perspective. A brand manifestation tool based on Multiple Attribute Decision Making principles is designed to address the main pain points that were revealed during the research.