Adana ili ayçiçeği alanlarında mildiyö etmeni Plasmopara halstedii ırklarının saptanması
Determination of the mildleo factor Plasmopara halstedii braces in sunflower fields in Adana province
- Tez No: 713721
- Danışmanlar: PROF. DR. MUKADDES KAYIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Ayçiçeği ülkemizin her bölgesinde yetiştirilebilen ve tanelerinde yüksek oranda (%40-50) kaliteli yağ bulunduran, ekim alanı, üretim miktarı ve yağ üretimi bakımından ilk sırada yer alan önemli bir yağ bitkisidir. Etmeni Plasmopara halstedii (Farl.) Berl. & de Toni olan ayçiçeği mildiyösü ayçiçeğinin en önemli hastalığı olup önemli verim kayıplarına sebep olmaktadır. Yapılan son çalışmalarda etmenin 50 farklı ırkının olduğu tespit edilmiştir. Bu çalışma ile Adana ilinin ayçiçeği alanlarında mildiyö etmeni Plasmopara halstedii ırklarının tespit edilmesi amaçlanmıştır. Bu kapsamda Adana ilinin 4 farklı ilçesinde (Ceyhan, İmamoğlu, Karaisalı ve Sarıçam) ürün çıkışından itibaren ayçiçeği tarlaları kontrol edilmiş ve mildiyö simptomu gösteren ayçiçeği bitkilerden 20 farklı Plasmopara halstedii izolatı elde edilmiştir. Çalışmada uluslararası ırk ayrım seti kullanılarak Plasmopara halstedii'nin Ceyhan'da 720, 730 ve 770 İmamoğlu'nda 715 ve 750 Karaisalı'da 715 Sarçam'da ise 770 ve 773 nolu ırkları tespit edilmiştir. Bu ırklardan bir kaçında ITS ve ribozomal RNA'ya ait büyük altbirim gen dizleri elde edilmiş ve MegaX ile filogenetik analizleri oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
Sunflower is an important oil plant that can be grown in every region in Turkey. It contains high (40-50%) quality oil in its grains and ranks first in terms of cultivation area, production amount and oil production. Sunflower downy mildew, the causative agent of which is Plasmopara halstedii (Farl.) Berl. & de Toni is the most important disease of sunflower and causes significant yield losses. In recent studies, it has been determined that there are 50 different races of the pathogen. This study aimed to determine races of Plasmopara halstedii in infected sunflower fields of Adana province. Sunflower fields were surveyed since from plant emergence in 4 different districts of Adana province (Ceyhan, İmamoğlu, Karaisalı and Sarıçam) and 20 different isolates of the pathogen were obtained from sunflower plants showing mildew symptom. In the study, the races of Plasmopara halstedii were identified as 720, 730 and 770 in Ceyhan, 715 and 750 in İmamoğlu, 715 in Karaisalı, and 770 and 773 in Sarıçam using the international differential set. Partial gen sequences of ITS and large subunit of r-RNA were amplified and phylogenetic tree of these sequences was performed by MegaX.