Investigation of the relationship between D-dimer levels and cardiovascular disease in hospitalized patients with COVID-19
Hastanedeki COVID-19 hastalarında D-dimer düzeyleri ile kardiyovasküler hastalık arasındaki ilişkinin incelenmesi
- Tez No: 713743
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEVKİ ADEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
SARS-CoV-2 virüsü, dünya çapında tıbbi bakım topluluğu için benzeri görülmemiş bir zorluk sunmuştur. COVID-19'dan etkilenen ve tehlikeli sonuçlarla bağlantılı hastalar arasında kardiyovasküler risk faktörleri ve kronik kardiyoloji koşulları yaygındır. Tezin amacı hastanede yatan Covid-19 hastalarında D-dimer düzeyleri ile kardiyovasküler hastalık arasında ilişki olup olmadığını bulmaktı. Bu çalışmaya toplam 173 katılımcı katılmıştır. Karşılaştırma amacıyla, kontrol grubu A olarak 48 sağlıklı birey ve hasta grubu B olarak KVH ve COVID-19 birlikteliği olan 125 hasta alınıdı. İmmünolojik testin prensibi, anti-COVID-19 IgM, IgG antikorları ile birlikte C-Reaktif Protein (CRP), D-Dimer'in kantitatif tespiti için bir sandviç immün tespit yöntemi kullanır. Bu çalışmanın sonuçları, altta yatan kardiyovasküler sistem hastalıkları olan hastaların şiddetli COVID-19'dan etkilenen hastalar arasında yaygın olduğunu ve 21-40 yaş grubunun belirli bir COVID-19 enfeksiyonuna sahip olmak için en yüksek yüzdeyi aldığını göstermektedir. Kardiyovasküler sistem hastalığı olan COVID-19 hastalarında önemli ölçüde daha yüksek D-dimer ve CRP oranları vardı ve COVID-19 hastalarının yanı sıra gerekli prognostik faktörlerin taranmasında yüksek duyarlılığa sahiptiler.
Özet (Çeviri)
SARS-CoV-2 virus has presented an unprecedented challenge for the medical care community across the world. Cardiovascular risk factors and chronic cardiology conditions are prevalent between patients impacted by COVID-19 and connected with dangerous outcomes. The aim of the thesis was to find if there is the relationship between D-dimer levels and Cardiovascular disease in hospitalized patients with Covid-19. A total of 173 Participants were involved in this study. For the purpose of comparison, 48 healthy individual as control group A and 125 patients with coexisting CVD and COVID-19 as patient group B. The principle of immunoassay uses a sandwich immunodetection method for the quantitative determination of C-Reactive Protein (CRP), D-Dimer together with anti-COVID-19 IgM, IgG antibodies. The results of this study show that patients with underlying cardiovascular system diseases are prevalent between patients affecting by severe COVID-19 and the age group 21-40 year scored highest percentage to have a particular COVID-19 infection. There were significantly higher rates of D‐dimer and CRP in COVID‐19 patients with Cardiovascular system diseases and they are have high sensitivity in screening patients with COVID-19 as well as necessary prognostic factors.