Pulmoner tromboembolili hastalarda CRP/albümin oranının mortalite riskini ve hastalık ağırlığını belirlemedeki yeri
The role of CRP/albumin ratio in mortality risk and disease severity in patients with pulmonary thromboembolism
- Tez No: 862850
- Danışmanlar: PROF. DR. İPEK KIVILCIM OĞUZÜLGEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
GİRİŞ: Pulmoner tromboembolizm (PTE) artan insidans ve azalan mortalite oranı ile birlikte günümüzde hala kardiyovasküler mortalitenin sık görülen bir nedenidir (1). Bu hastalığın seyrini değerlendirmek ve tedavi stratejilerini optimize etmek için daha etkili biyobelirteçlerin araştırılması, klinik değerlendirmeler açısından önemli bir gerekliliktir. Bu bağlamda, enflamasyon belirteçleri ve protein düzeylerine odaklanan çalışmalar, hastalığın prognozunu belirleme ve ona göre tedavi seçme olasılığı sunmaktadır. Son yıllarda, CRP-albümin oranının (CAR) akut PTE'de prognostik bir rolü olduğu öne sürülmüş ve bu konuda çokça çalışma yapılmıştır. AMAÇ: Bu çalışmada Akut PTE nedeniyle hastaneye başvuran hastalarda hastalık ağırlığı ve mortalite riski ile CAR arasındaki klinik ilişkiyi değerlendirmeyi amaçladık. Ek olarak orta–yüksek riskli hastaların bazılarında takipte gelişen trombolitik tedavi endikasyonunu belirlemede CAR'ın prognostik değerinin olup–olmadığını ve CAR ile diğer prognostik belirteçler arasındaki ilişkiyi araştırmayı hedefledik. MATERYAL VE METOD: Tek merkezli, retrospektif olarak yapılan bu çalışmaya son 10 yılda (1 Ocak 2012 ve 31Temmuz 2022 tarihleri arasında) Gazi Üniversitesi Göğüs Hastalıkları Anabilim dalında PTE tanısı ile takip edilen 215 18 yaş üstü hasta alındı. Tüm hastalar mortalite riskine göre 4 gruba ayrıldı. Hastaların CRP, albümin, troponin, D-dimer, Pro-BNP ve EKO bulguları tarandı, CAR değerleri hesaplandı. BULGULAR: Toplamda 47 hasta düşük, 91 hasta orta-düşük, 59 hasta orta-yüksek, 18 hasta yüksek risk grubundaydı. Hastaların %57,7'si kadın, %42,3'ü erkekti; yaş ortalaması 62,9±15,5 idi. Mortalite risk grupları arasında CAR ve diğer biyokimyasal parametreler açısından istatistiksel olarak anlamlı farklılık olduğu görüldü (p0,05). SONUÇ: Bu çalışmanının sonucunda CAR'ın PTE hastalarında klinik bir öneme sahip olabileceğine, hastalığın prognozunun daha iyi öngörülmesine ve tedavi stratejilerinin belirlenmesine yardımcı olabildiği gösterilmiştir. Ayrıca, bu biyobelirtecin basit ve ekonomik olması, klinik uygulamada avantaj sağlayabilir. Ancak, CAR'ın daha geniş hasta gruplarında doğrulanması için ileri çalışmalara ihtiyaç duyulmaktadır.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION: Pulmonary thromboembolism (PTE) with increasing incidence and decreasing mortality rate, is still a common cause of cardiovascular mortality today (1). The investigation for more effective biomarkers to evaluate the course of the disease and optimize treatment strategies is an important requirement for clinical evaluations. In this context, studies focusing on inflammatory markers and protein levels offer the possibility of determining the prognosis of the disease and choosing treatment accordingly. In recent years, it has been suggested that CRP-albumin ratio (CAR) has a prognostic role in acute PTE, and many studies have been conducted on this subject. PURPOSE: The aim of this study to evaluate the clinical relationship between disease severity and mortality risk and CAR in patients admitted to the hospital with acute PTE. In addition, we aimed to investigate whether CAR has a prognostic value in determining the indication for thrombolytic treatment that develops during follow-up in some intermediate-high risk patients and the relationship between CAR and other prognostic markers. METHODS: In this single-center, retrospective study, 215 patients over the age of 18 who were followed up with a diagnosis of PTE at Gazi University Department of Pulmonology in the last 10 years (between January 1, 2012 and July 31, 2022) were included. All patients were divided into 4 groups according to mortality risk. CRP, albumin, troponin, D-dimer, Pro-BNP and echocardiography findings of the patients were scanned, and CAR values were calculated. RESULTS: A total of 47 patients were in the low risk group, 91 patients were in the intermediate-low risk group, 59 patients were in the intermediate-high risk group, and 18 patients were in the high risk group. 57.7% of the patients were female and 42.3% were male; The mean age was 62.9±15.5. There was a statistically significant difference between mortality risk groups in terms of CAR and other biochemical parameters (p0.05). CONCLUSION: As a result of this study, it has been shown that CAR may have clinical importance in PTE patients and can help better predict the prognosis of the disease and determine treatment strategies. Additionally, the simplicity and economical nature of this biomarker may be advantageous in clinical practice. However, further studies are needed to confirm CAR in larger patient groups.