Kamu personelinin cam tavan sendromuna yönelik algıları: Ardahan ili örneği
The perceptions of civil servants towards glass ceiling syndrome: The case of Ardahan province
- Tez No: 713752
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ONUR AKÇAKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ardahan Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu araştırmanın amacı, Ardahan ilinde farklı statü ve pozisyonlarda çalışan kamu personelinin cam tavan algılarının ne düzeyde olduğunu ve bu algı düzeyinin katılımcıların demografik özellikleri ile ilişkilerinin belirlenmesidir. Bu araştırma sosyal bilimlerde sıklıkla kullanılan nicel araştırma yöntemi ile yürütülürken, tarama deseninden yararlanılmış ve çalışma grubundan veriler anket aracılığıyla elde edilmiştir. Araştırma grubuna Ardahan il merkezinde görev yapan 230 kamu personeli dahil edilmiş ve anket uygulanmıştır. Uygulama sürecinde dağıtılan 230 anket formunun 213 tanesinden geri dönüş sağlanmıştır. Çalışmada Karaca (2007) tarafından“Kadın Yöneticilerde Kariyer Engelleri: Cam Tavan Sendromu Üzerine Uygulamalı Bir Araştırma”başlıklı araştırmada geliştirilen“Cam Tavan Sendromu”ölçeği kullanılmıştır. Verilerin analizi konusunda öncelikle tanımlayıcı istatistiklerden (frekans, yüzde, ortalama, standart sapma değerleri) yararlanılmıştır. Daha sonra ise ölçek alt boyutları arasındaki ilişkinin tespit edilmesi amacı ile korelasyon analizi uygulanmıştır. Son olarak da cinsiyet, medeni durum ve yöneticilik yapma durumlarına göre boyutlarının farklılığının incelenmesinde bağımsız örneklem t testi analizi uygulanmıştır. Yaş, yöneticilik yılı ve eğitim düzeyine düzeylerine göre farklılığın incelenmesinde varyans analizi uygulanmıştır. Sonuç olarak, Ardahan il merkezinde görev yapan kamu personelinin algıladığı cam tavan sendromu düzeyinin yüksek olduğu söylenebilir. Bununla birlikte erkek çalışanların cam tavan algı düzeylerinin kadınlardan daha yüksek olması da öne çıkan bir diğer sonuç olarak değerlendirilebilir. Özellikle cam tavan sendromu alt boyutlarından mentorluk ile katılımcıların yaş, cinsiyet, eğitim durumu ve yöneticilik görevi değişkenleri arasında anlamlı ilişkilerin ortaya çıkması, Ardahan ilindeki kamu personelinin mesleki gelişimlerinde mentorluğa duydukları ihtiyacı da ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to determine the level of glass ceiling perceptions of civil servants working in different statuses and positions in Ardahan province and to determine the relationship between this perception level and the demographic characteristics of the participants. While this research was conducted with the quantitative research method, which is frequently used in social sciences, the survey design was used and the data from the study group were obtained through a questionnaire. 230 civil servants working in the city center of Ardahan were included in the research group and a questionnaire was applied. Feedback was obtained from 213 of the 230 questionnaires distributed during the implementation process. The“Glass Ceiling Syndrome”scale developed by Karaca (2007) in the research titled“Career Barriers in Female Managers: An Applied Research on Glass Ceiling Syndrome”was used. First of all, descriptive statistics (frequency, percentage, mean, standard deviation values) were used in the analysis of the data. Afterwards, correlation analysis was applied to determine the relationship between the scale sub-dimensions. Finally, independent sample t-test analysis was applied to examine the differences in dimensions according to gender, marital status and managerial status. Analysis of variance was applied to examine the difference according to age, years of management and education level. As a result, it can be said that the level of glass ceiling syndrome perceived by civil servants working in Ardahan city center is high. However, the fact that the glass ceiling perception level of male employees is higher than that of females can be considered as another prominent result. In particular, the emergence of significant relationships between mentoring, one of the glass ceiling syndrome sub-dimensions, and the variables of age, gender, educational status and managerial position of the participants also reveals the need for mentoring in the professional development of civil servants in Ardahan province.