Öğretmenlerin çokkültürlü eğitim algıları ile sınıf yönetimi becerileri arasındaki ilişki
The relationship between teachers' multicultural education perceptions and classroom management skills
- Tez No: 713768
- Danışmanlar: PROF. DR. ERGÜN RECEPOĞLU, DR. ÖĞR. ÜYESİ M. ÖZTÜRK AKCAOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Ekonomisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
Bu araştırmanın amacı, 2020-2021 eğitim öğretim yılında Türkiye genelinde görev yapan öğretmenlerin çokkültürlü eğitim algılarıyla sınıf yönetimi becerileri arasındaki ilişkiyi incelemektir. Bu amaçla, araştırmada nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubu, Türkiye'nin çeşitli illerinden farklı branşlardaki 362 öğretmenden oluşmaktadır. Araştırmanın nicel verilerinin toplanmasında öğretmenlere Çokkültürlü Yeterlik Algıları Ölçeği (ÇKYAÖ) ile Sınıf Yönetimi Becerileri Ölçeği (SBÖ) uygulanmıştır. Verilerin analizinde SPSS 26 sürümü kullanılmıştır. Normallik analizi testinde ise çarpıklık ve basıklık değerlerine göre dağılımın normal olmadığı belirlenmiştir. Bu nedenle verilerin analizinde parametrik olmayan yöntemler kullanılmıştır. Verilerin analizi sırasında betimsel istatistiklerin yanı sıra, üç veya daha fazla gruba sahip değişkenleri incelerken Kruskal-Wallis testi ve ikili grup karşılaştırmalarında Mann-Whitney U testi uygulanmıştır. İki bağımlı değişken arasındaki ilişkilerin incelenmesi için Pearson Momentler Çarpımı Korelasyon Katsayısı kullanılmıştır. Araştırma sonucunda, öğretmenlerin çokkültürlü eğitim algıları ile sınıf yönetimi becerileri arasında negatif yönlü düşük düzeyde ilişki tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to examine the relationship between multicultural education perceptions and classroom management skills of teachers working throughout Turkey in the 2020-2021 academic year. For this purpose, the correlational study model, one of the quantitative research methods, was used in the research. The study group of the research consists of 362 teachers in different branches from various provinces of Turkey. In order to collect the quantitative data of the study, the Multicultural Efficiency Perceptions Scale (MEPS) and the Classroom Management Skills Scale (CMSS) were applied to the teachers. SPSS version 26 was used in the analysis of the data. In the normality analysis test, it was determined that the distribution was not normal according to the skewness and curtosis values. For this reason, non-parametric methods were used in the analysis of the data. During the analysis of the data, in addition to descriptive statistics, the Kruskal-Wallis test was used when examining variables with three or more groups, and the Mann-Whitney U test was used in pairwise group comparisons. Pearson Product Moments Correlation Coefficient was used to examine the relationships between two dependent variables. As a result of the research, a low negative correlation was found between teachers' perceptions of multicultural education and their classroom management skills.