Verimlilik ve sağlık ilişkisi: Asya-Pasifik Ekonomik İş Birliği ülkeleri için ekonometrik bir analiz
The relationship of productivity and health: An econometric analysis for Asia-Pacific Economic Cooperation countries
  1. Tez No: 713767
  2. Yazar: NAZLI NUR DEMİRELLİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERAP BARIŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonometri, Ekonomi, Econometrics, Economics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bir ekonominin büyümesi ve gelişmesinde verimliliğin önemli bir yeri vardır. Bu sebeple verimliliği etkileyen faktörlerin belirlenmesi ve değerlendirilmesi, ekonomik büyümeyi arttırmak adına önemli bir adım olacaktır. Bu çalışmada; verimlilik ve sağlık arasındaki ilişki panel veri analizi yöntemi ile Asya ve Pasifik Ekonomik İşbirliği (APEC) üye ülkelerinin 2000-2018 dönemi verileri kullanılarak incelenmiştir. Çalışmada modelin bağımlı değişkeni olan verimlilik değişkenini temsilen Toplam Faktör Verimliliği (TFV) serisi reel olarak kullanılmıştır. Bağımsız değişken için sağlık ölçütü olarak toplam sağlık harcamalarının GSYİH içindeki payı alınmıştır. Modelin kontrol değişkenleri enerji tüketimi ve ticari açıklıktır. Yapılan analizler sonucunda sağlığın verimliliği etkileyen bir değişken olmadığı ancak verimliliğin sağlık harcamalarının nedeni olduğu sonucu elde edilmiştir. Verimliliğin sağlığı etkilediği bulgusu ise verimlilik artışının, gelir artışına daha sonra ise sağlık harcamalarının artışına yol açtığı şeklinde açıklanabilir.
Özet (Çeviri)
Productivity has an important place in the growth and development of an economy. In this study; The relationship between productivity and health was examined by panel data analysis method. While examining, the 2000-2018 period data of the Asia and Pacific Economic Cooperation (APEC) member countries were used. In this study research, the Total Factor Productivity (TFV) series was used in real terms to represent the productivity variable, which is the dependent variable of the model. The share of total health expenditures in Gross Domestic Product (GDP) was taken as the health criterion for the independent variable. The control variables of the model are energy consumption and trade gap. As a result of the analyzes made, it is clear that health is not a variable that affects productivity. However, it was concluded that productivity is the reason of health expenditures. The finding that productivity affects health can be explained by the fact that productivity growth leads to income growth and then to an increase in health spending.