Öğretmenlerin çok kültürlü özyeterlik algısı ve okul iklimi ile mülteci öğrencilere yönelik tutumları arasındaki ilişkilerin incelenmesi
The examination of the relationships among teachers' multicultural self efficacy, school climate and teachers'attitudes towards refugee students
  1. Tez No: 552472
  2. Yazar: ERHAN DOLAPCI
  3. Danışmanlar: DR. HASAN KAVGACI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Ekonomisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu araştırmanın amacı, öğretmenlerin çokkültürlü özyeterlik algısı ve okul iklimi ile mülteci öğrencilerin eğitiminde öğretmen tutumları arasındaki ilişkileri saptamak ve bazı değişkenlere göre incelemektir. Araştırma ilişkisel tarama modelinde tasarlanmıştır. Araştırmanın örneklemi 2018-2019 eğitim öğretim yılında Kastamonu il ve ilçeleri ile Karabük il ve ilçelerindeki ilkokul ve ortaokullardan ölçüt örnekleme yöntemiyle seçilen 450 sınıf ve branş öğretmeninden oluşmaktadır. Araştırmada veri toplamak amacıyla“Çok Kültürlü Eğitime Yönelik Özyeterlik Algısı Ölçeği”,“Okul İklimi Anketi”ve“Mülteci Öğrenci Tutum Ölçeği”olmak üzere 3 farklı ölçek kullanılmıştır. Araştırma sonucunda öğretmenlerin çok kültürlü özyeterlik algılarının, mültecilere yönelik tutumlarının ve okul iklimi destekleyicilik boyutundaki algılarının yüksek olduğu; öğretmenlerin çok kültürlü özyeterlik algıları ve mültecilere yönelik tutumlarının cinsiyet, mesleki kıdem, bulunduğu okuldaki görev süresi, eğitim durumu, branş ve sosyo-ekonomik çevre değişkenlerine göre farklılaşmazken, okul iklimi alt boyutlarında farklılık olduğu; hizmetiçi eğitim değişkenine göre ise okul ikliminde farklılık yokken çok kültürlü özyeterlik algıları ve tutumda farklılık olduğu; araştırmanın bütün değişkenleri arasında anlamlı ilişkiler bulunduğu; çok kültürlü özyeterlik, okul iklimi ve hizmetiçi eğitim değişkenlerinin mültecilere yönelik öğretmen tutumlarının anlamlı yordayıcıları olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to determine the relationship between the teachers' perception of multicultural self-efficacy, school climate and teacher attitudes in the education of refugee students and examine according to some variables. This study was designed as a correlational study. The sample of the study consisted of 450 teachers employed in primary and secondary schools from Kastamonu and Karabük cities and districts of them in 2018-2019 education year. In order to gather data for the study, Self-efficacy Perception Scale for Multicultural Education, School Climate Survey and Refugee Student Attitude Scale were used. Results revealed that teachers' perceptions of multicultural competence, attitudes towards refugees, and perceptions on the supportive size of school climate are high; While teachers' perceptions of multicultural self-efficacy and their attitudes towards refugees do not differ according to gender, professional seniority, school term, educational status, branch and socio-economic environment variables, there are differences in sub-dimensions of school climate; according to the in-service training variable while there is no difference in school climate, there is difference in multicultural self-efficacy perceptions and attitudes; there were positive relationships between all study variables; multicultural self-efficacy, school climate and in-service training variables were significant predictors of teacher attitudes towards refugees.