Dijitalleşme sürecinde girişimcilik becerilerinin işletme başarısı üzerine etkisi.
The effect of entrepreneurial skills on business success in digitalisation processes.
- Tez No: 713796
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HİLAL HÜMEYRA ERDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Avrasya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Değişim hayatımızın tüm alanlarını etkilediği gibi işletmeleri de önemli ölçüde etkilemektedir. İşletmeler değişimin bir parçası olmak, rakipleriyle başa çıkabilmek ve çevresinde değişen beklentileri karşılayabilmek adına sürekli yenilik yapması gerekmektedir. Söz konusu değişiklikleri yapmak için hem günümüz şartlarında dijitalleşmeyi kullanmak hem de tüm bu süreçleri yönetebilmek adına girişimcilik becerilerinden faydalanmak gerekmektedir. Buradan yola çıkarak yürütülen bu çalışmanın amacı, dijital araçların ve girişimcilik yeteneklerinin işletme başarı faktörleri üzerine etkisinin araştırılmasıdır. Araştırmada veri toplayabilmek amacıyla dört ülkede faaliyet gösteren yüz on bir organizasyona anket uygulanmıştır. Elde edilen bulguların değerlendirilmesinde SPSS 23.0 paket programı kullanılmıştır. Bu kapsamda işletmelerin başarı faktörlerine etki eden etkenlerin analizi; Bağımsız Örneklem T-Testi, Tek Yönlü Varyans (Anova) Analizi ve Regresyon Analizi ile test edilmiştir. Araştırma sonucunda; ankete katılım sağlayan işletmelerden elde edilen bulgulara göre; kullanılan dijital araçlar ile işletmeleri etkileyen başarı faktörleri arasında anlamlı bir ilişki gözlemlenmiştir. Kullanılan dijital araçların ve bu araçlara verilen önemin artması durumunda işletmeleri etkileyen başarı faktörleri de artma eğilimindedir. Dijital araçlar içinde muhasebe faaliyetlerinde dijital araçların kullanılması ön plana çıkmıştır. Girişimcilik becerilerinin işletmelerin başarı durumlarını etkisi konusunda ise anlamlı bir ilişki bulunmamıştır. Ancak girişimcilik becerileri arasında disiplinli olma becerisi öne çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
Changes affect all areas of life significantly, as well as businesses. Businesses need to constantly innovate in order to be a part of change, to cope with their competitors, and to meet the changing expectations around them. In order to adapt to these changes and to manage all these processes, it is necessary to use both digitalization and entrepreneurship skills. According to this information, the study aims to investigate the effects of digital tools and entrepreneurial skills on business success. In order to collect data for the research, a questionnaire was applied to 111 organizations operating in four countries. The SPSS 23.0 package program was used to evaluate the findings. In this context, the analysis of the factors affecting the success factors of the enterprises; Tested with Independent Sample T-Test, One Way Analysis of Variance (Anova) and Regression Analysis. As a result of the research, a significant relationship was observed between the digital tools used and the success factors affecting businesses. It was also observed that if the digital tools used and the importance given to these tools increase, the success factors affecting the businesses also tend to increase. Among digital tools, the use of digital tools in accounting activities has come to the fore. On the other hand, no significant relationship was found about the effect of entrepreneurial skills on the success of enterprises. But among entrepreneurial skills, the ability to be disciplined came to the fore.