Perspectives of university EFL instructors and students towards online tools used to teach English during the Covid 19 pandemic
Yabancı dil olarak İngilizce öğretiminde üniversite öğretim görevlileri ve öğrencilerinin Covid 19 salgın döneminde İngilizce öğretmek için kullanılan çevrimiçi araçlara bakış açıları
  1. Tez No: 713797
  2. Yazar: EBRU KIZILARSLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CEMAL ÇAKIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Küreselleşen dünyada teknoloji, dil öğretimi için merkezi bir konu haline gelmiştir. Bu nedenle, eğitimcilerin ve öğrencilerin bakış açıları, yabancı dil olarak İngilizce öğretiminde teknolojinin entegrasyonunda önemlidir. Bu doğrultuda, bu çalışma yabancı dil olarak İngilizce öğreten/öğrenen üniversite öğretim görevlileri ve öğrencilerinin COVID 19 salgını sırasında İngilizce öğretmek/öğrenmek için kullanılan çevrimiçi araçlara yönelik bakış açılarını incelemeyi amaçlamıştır. İlk amaç, yedi yabancı dil becerisi açısından eğitimciler ve öğrenciler tarafından en çok kullanılan çevrimiçi araçları belirlemektir. Diğer bir amaç, COVID 19 salgınının olağanüstü koşullarında, yedi yabancı dil becerisi için çevrimiçi araçların olarak kullanımının avantajları ve dezavantajları hakkında eğitimcilerin ve öğrencilerin daha derin görüşlerini ortaya çıkarmaktır. Araştırmanın katılımcıları, Ankara'da bir vakıf üniversitesinde hazırlık okulu öğretim görevlileri ve öğrencileridir. Örneklem 87 öğrenci ve 7 öğretim görevlisinden oluşmaktadır. Araştırmacı tarafından tasarlanan kısa ve açık uçlu sorulardan oluşan iki anket aracılığıyla veri toplama işlemi gerçekleştirilmiştir. Verileri analiz etmek için nitel içerik analizi adımları izlenmiştir. Çalışmanın sonunda, üniversitedeki İngilizce öğretim görevlileri ve öğrencilerinin her bir yabancı dil becerisi için farklı araçları tercih ettikleri tespit edilmiştir. Ayrıca bulgular, eğitimcilerin ve öğrencilerin salgın sırasında yedi İngilizce becerisi için kullanılan çevrimiçi araçlara yönelik görüşlerinin değişkenlik gösterdiğini ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
In the globalized world, technology has become a central issue for language teaching. Thus, perspectives of instructors and students are fundamental property of technology incorporation for EFL. In the light of this, this study set out to investigate EFL university instructors' and students' perspectives about online tools used to teach/learn English during COVID 19 pandemic. The first objective of this study was to identify the online tools mostly used by instructors and students in terms of seven foreign language skills. The other aim of this study was to reveal deeper insights of instructors and students about the advantages and disadvantages of the use of online tools for seven skills under extraordinary circumstances of COVID 19 pandemic. Participants of the study were preparatory school instructors and students at a foundation university in Ankara. The sample included 87 students and 7 instructors. Data collection was carried out via two surveys comprising short and open-ended questions designed by the researcher. To analyze the data, qualitative content analysis steps were followed. At the end of the study, it was found that university EFL instructors and students prefer distinctive tools for each skill. Furthermore, findings revealed that instructors and students have varying perspectives towards online tools that they have used for seven skills during pandemic.