The impact of The Korean wave (Hallyu) on consumer behavior of generation z
Kore dalgasının (Hallyu) z kuşağı tüketici davranışlarına etkisi
  1. Tez No: 713840
  2. Yazar: SERENAY ERARSLAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FEYZA AĞLARGÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi (İngilizce) Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Günümüzde küresel boyutta başarı kazanmış Kore Dalgası (Hallyu), Güney Kore popüler kültürü ve ürünlerine yönelik ilgiyi ifade eden bir fenomendir. Bu başarının arkasında Kore hükümeti politikaları, Koreli şirketler, internet ve sosyal medyanın gelişiminin yanında en büyük sebep uluslararası hayran kitlesi yani tüketicilerdir. Temel hedef grubu genç kitle olan Kore Dalgası, çeşitli tüketim kalıpları ile duygusal bağ yaratarak tüm dünyada olduğu gibi Türk pazarındaki hayranlar üzerinde de etkili olmuştur. Bu araştırma ise Kore Dalgası ve Türkiye'deki genel yansımaları ile ilgili güncel bilgilere yer verirken, Kore popüler kültür ürünleri tüketim alışkanlığının bir sonucu olarak küresel Hallyu hayran kitlesine katılan Z kuşağı üzerine yapılanan bir nitel bir durum çalışmasıdır. Bu doğrultuda“Kore dalgasının Z kuşağı tüketici davranışlarına etkileri nelerdir/ nasıldır?”sorusuna cevap aramaktadır. Amaçlı örnekleme yöntemi ile seçilen çalışma grubunu üniversitelerin Kore kültür topluluğu, Türkiye'nin çeşitli illerindeki Kore kültür merkezi üyeleri olan ve Kore popüler kültürünü hayranlık boyutunda takip eden 26 kadın katılımcı oluşturmaktadır. Araştırmada yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmış, görüşmelerden elde edilen veriler betimsel analiz yöntemiyle analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda elde edilen bilgiler doğrultusunda Kore Dalgasının Türkiye'deki Z kuşağı hayranlarının tüketici davranışları üzerinde çeşitli etkileri olduğu anlaşılmıştır. K-pop ve K-dizilerinin bağımlılık yapıcı ve uyarıcı içeriklerinin hayranların zihninde Kore'ye dair olumlu bir imaj oluşturduğu ve diğer kültürel unsurların tüketimini teşvik ederek hayranların çok fazla zaman, para ve enerji harcadığı keşfedilmiştir.
Özet (Çeviri)
The globally successful Korean Wave (Hallyu) is a phenomenon that expresses interest in South Korean popular culture and products. Besides the Korean government policies, Korean companies, the development of the internet and social media; the biggest reason behind this success is the international fan base, namely consumers. The Korean Wave, whose main target group is the young generation, created an emotional bond with various consumption patterns and had an impact on the fans in the Turkish market as well as all over the world. While this research includes up-to-date information about the Korean Wave and its general reflections in Turkey, it is a qualitative case study on Generation Z, who joined the global Hallyu fan base as a result of the consumption habits of Korean popular culture products. In this direction,“What/ How are the impacts of the Korean Wave on consumer behavior of generation Z?”seeks an answer to the question. For the selection of the study group, purposeful sampling method was used, and the study group consisted of 26 female participants who are members of the Korean cultural communities of universities, the Korean cultural centers in Turkey, and who followed Korean popular culture with admiration. A semi-structured interview form was used, and the data obtained from the interviews were analyzed by descriptive analysis method. In line with the information obtained at the end of the research, the Korean Wave has several impacts on consumer behavior of generation Z fans in Turkey. It has been revealed that the addictive and stimulating contents of K-pop and K-dramas created a positive image of Korea in the minds of fans and encouraged the consumption of other cultural elements, where Turkish fans spend superabundant time, money, and energy.