Simulation and analysis of photovoltaic modules
Fotovoltaik modüllerin simülasyonu ve analizi
  1. Tez No: 713860
  2. Yazar: MOHAMED HOUSSEIN MOHAMED
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÖKHAN APAYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektrik Elektronik Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Fotovoltaik hücrelerin simülasyonu ve analizi, elektrik üreten ve bize bunların varyasyonlarının, fenomenlerinin veya doğal elementlerinin (sıcaklık, radyasyon, iklimsel fenomenler gibi) fiziksel özellikleri hakkında bir dizi görüş sağlayan fotovoltaik hücrelerin elektriksel yönünü tanımlamamıza izin verir vb.) işlevleri üzerinde onları etkileyen, aynı zamanda neleri yok edebileceği üzerinde pay sunar. Bu tez, güneş pillerinin modellemesini ve matematiksel temsilini yapabilmeyi ve iyi çalışılmasına ve elektrik enerjisinin varyasyon yönünü tanımlamaya izin verdiği için önemli bir şey olduğunu göstermeyi amaçlamaktadır. Güneş pilleri aracılığıyla çevresel parametreleri dahıl ederek uygun maliyetli bir modül tasarladık Önemli olanlardan biri de güneş panellerinin endüstriyel üretimi ve üretiminde kullanılan malzemelerdir. Simülasyon, sadece fotovoltaik hücrelerin modellerini geliştirmek için değil, aynı zamanda bir dizi görüş vermek için karşılaştırmalı çalışmalar yapılmasına yardımcı olur. En ödüllendirici şeylerden biri ve güneş enerjisine erişimin çevre ve insan refahı için ideal olduğu, ancak yine de çevre sorunlarıyla karşı karşıya olduğu gösterilmiştir. Özetlemek gerekirse, bir fotovoltaik hücrenin simülasyonu ve modellemesinin bize analitik bir tanım verdiğini söyleyebiliriz ve güneş pillerinin endüstriyel gelişimine, elektrik üretimine, yeşil ve sürekli enerji elde edilmesine katkıda bulunur.
Özet (Çeviri)
The simulation and analysis of photovoltaic cells allow us to define the electrical aspect of photovoltaic cells which generate electricity and give us a set of view on the physical properties of their variations, phenomena, or natural elements (such as temperature, radiation, climatic phenomena, etc.) which influences them on their functioning, but also what can destroy and which presents a stake on their functioning. This thesis aims to be able to make the modeling and the mathematical representation of solar cells and to show that it is an essential thing because they allow to study well and to identify the aspect of variation of the electric energy. We receive environmental parameters through solar cells and adequately design a cost-effective module. One of the important things is the industrial production of solar panels as well as the materials that are used in their manufacture. The simulation helps to make comparative studies not only to improve the models of the photovoltaic cells, but also to give a set of views. One of the most rewarding things and it has been shown that access to solar energy is ideal for the environment and the well-being of human beings, it nevertheless encounters environmental problems. To sum up, we can say that the simulation and modeling of a photovoltaic cell give us an analytical description. And it contributes to the industrial development of solar cells, the manufacture of electricity, and the obtaining of green and constant energy.