Skolyozlu olgularda queenax antrenmanının COBB açısı ve yaşam kalitesine etkisi
The effect of queenax training on COBB angle and quality of life in patients with scoliosis
- Tez No: 713861
- Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT AÇAK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Spor, Physical Medicine and Rehabilitation, Sports
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Amaç: Bu çalışma Skolyozlu Olgularda Queenax Antrenmanının Cobb Açısı ve Yaşam Kalitesine Etkisini incelemek amacıyla yapıldı. Materyal Metot: Araştırmanın evrenini Erciyes Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji bölümüne başvuran hastalar oluştururken, örneklem grubunu 13-18 yaş aralığında ve eğrilik dereceleri 10o – 35o olan kadın hastalar oluşturdu. Çalışmaya katılan katılımcıların cobb açıları, radyografik olarak anterio-posterior skolyoz grafisi üzerinde cobb açısı ölçümü yöntemi ile belirlendi. Ölçümler Erciyes Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji bölümünde yapıldı. Katılımcılar egzersiz grubu (n: 18) ve kontrol grubu (n: 18) olmak üzere rastgele iki gruba ayrıldı. Katılımcılara çalışmadan önce ve sonra SRS-22 yaşam kalitesi anketi uygulandı. Egzersiz grubuna 18 hafta boyunca (haftada 3 gün-60 dk) Queenax antrenmanı yaptırıldı. 4., 8. ve 12. haftalardan sonra egzersiz tekrar-set sayıları artırıldı. Cobb açısı ölçümleri başlangıç, 10. hafta ve 18. haftada yapıldı. Bulgular: Egzersiz grubundaki katılımcıların Cobb açılarının çalışma sonunda başlangıca göre derecelerinin sabit kaldığı veya bir miktar azaldığı belirlendi (p>0.05). Kontol grubundaki gönüllülerin Cobb açılarının 18.
Özet (Çeviri)
Aim: This study was conducted to examine the effect of Queenax Training on Cobb Angle and Quality of Life in Patients with Scoliosis. Material and Method: The population of the study consisted of patients who applied to the Orthopedics and Traumatology Department of Erciyes University Health Practice and Research Hospital, while the sample group consisted of female patients between the ages of 13-18 and curvature degrees of 10o - 35o. The cobb angles of the participants participating in the study were determined radiographically by the method of cobb angle measurement on the antero-posterior scoliosis radiograph. The measurements were made in Erciyes University Health Practice and Research Hospital, the department of Orthopedics and Traumatology. Participants were randomly seperated into two groups as exercise group (n: 18) and control group (n: 18). The SRS-22 quality of life questionnaire was administered to the participants before and after the study. The queenax training was performed for exercise group during 18 weeks (three times a week-60 minutes.) After the 4th, 8th, and 12th weeks, the number of exercise repetitions was increased. Cobb angle measurements were made at baseline, week 10, and week 18. Results: It was determined that the Cobb angles of the participants in the exercise group remained stable or slightly decreased at the end of the study compared to the beginning (p>0.05).